Spojené státy se chystají zrušit zařazení jemenských povstalců k teroristům

Zahraničí
6. 2. 2021 11:13
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena se chystá vyřadit ze seznamu teroristických skupin jemenské šíitské povstalce Húsíe. Jako důvod uvádí snahu zmírnit dopady jedné z nejhorších humanitárních krizí současnosti, uvedly světové agentury s odvoláním na zdroj z amerického ministerstva zahraničí. Zařazení na seznam teroristů s sebou nese sankce a proti tomuto kroku, který učinila předchozí americká vláda těsně před koncem svého funkčního období, protestovala například OSN. Upozorňovala, že postihy rovněž omezí humanitární pomoc.

"Důvody pro náš krok jsou výhradně humanitární dopady tohoto označení (za teroristickou organizaci)," řekl agentuře AP zdroj z americké diplomacie. Zároveň uvedl, že se nemění pohled Bidenovy administrativy na samotné Húsíe, kteří podle AP útočí na civilisty a jsou zodpovědní za únosy amerických občanů.

OSN označuje situaci v Jemenu za největší humanitární krizi současnosti, na 80 procent obyvatel podle ní potřebuje humanitární pomoc. "Ohlášený záměr americké administrativy zrušit označení vítáme, poskytne velkou úlevu milionům Jemenců, kteří závisejí na humanitární pomoci a komerčním dovozu," reagoval mluvčí OSN Stéphane Dujarric.

Zařazení Húsíů k teroristickým skupinám ohlásil bývalý ministr zahraničí Mike Pompeo před koncem mandátu minulého prezidenta Donalda Trumpa a rozhodnutí vstoupilo v platnost krátce před Bidenovou inaugurací. OSN a humanitární organizace s tímto krokem spojené sankce kritizovaly a namítaly, že aby se dostaly ke strádajícím Jemencům, musejí být v kontaktu i s Húsíi, kteří kontrolují určitá území.

Informace o plánovaném vyjmutí jemenských šíitských povstalců ze seznamu zahraničních teroristických skupin přišla krátce poté, co Biden oznámil, že Spojené státy nebudou nadále podporovat vojenskou intervenci v Jemenu a ukončí podporu koalici vedené Saúdskou Arábií. Šéf Bílého domu uvedl, že válka v Jemenu způsobila "humanitární a strategickou krizi".

Americká podpora měla minimalizovat počet civilních obětí během náletů vedených Saúdskou Arábií, ale bombardování zabilo řadu jemenských civilistů, včetně dětí ve školních autobusech nebo rybářů v lodích. Přeživší poté ukázali zbytky bomb, které byly vyrobené v USA, podotkla AP.

Jemenská válka trvá od roku 2014 a šíitští povstalci v ní bojují proti vládě v Saná. Zatímco je podporuje Írán, Saná má pomoc arabské koalice vedené Saúdskou Arábií. Konflikt v Jemenu bývá často označován za zástupnou válku Saúdské Arábie a Íránu. Některé zdroje odhadují, že kvůli bojům přišlo o život na 100 tisíc lidí.

Autor: ČTK Foto: , deposithphotos/zabelin

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ