Stoletý trest za znásilnění a vraždu Iráčanky

Zahraničí
23. 2. 2007 07:59
Spojenecký voják patrolující v ulicích Basry
Spojenecký voják patrolující v ulicích Basry

Spojenecký voják patrolující v ulicích BasryNa sto let vězení ohodnotil vojenský soud na základně Fort Campbell v Kentucky čin seržanta Paula Corteze. Voják byl uznán vinným z účasti na skupinovém znásilnění čtrnáctileté irácké dívky, kterou pachatelé posléze i s jejími třemi příbuznými zabili.

Výměnou za doznání viny a svědectví proti ostatním obviněným čtyřiadvacetiletý voják, zbavený poddůstojnické hodnosti, unikl trestu smrti. O propuštění na svobodu bude moci požádat po deseti letech.

K znásilnění a vraždám došlo loni v březnu ve městě Mahmúdíja, ležícím asi 30 kilometrů jižně od Bagdádu. Spolu se zavražděním 24 iráckých civilistů v Hadíse jde zatím o nejhorší zjištěné zločiny amerických vojáků na civilním obyvatelstvu Iráku, které vyvolaly velké rozhořčení mezi Iráčany a výzvy ke zrušení imunity zahraničních vojáků před iráckými soudy.

Cortezův druh ze stejné jednotky, třiadvacetiletý James Baker, byl loni v listopadu odsouzen k 90 letům vězení. Za přiznání a ochotu svědčit proti ostatním spolupachatelům mu byl prominut trest smrti. Trest také nevylučuje předčasné propuštění po 20 letech.

Trest smrti nadále hrozí zbývajícím třem obviněným, Stevenu Greenovi, který se kvůli odchodu z armády zodpovídá u federálního soudu, a vojínům Jesse Spielmanovi a Bryanovi Howardovi.

Všech pět vojáků patřilo k elitní 101. výsadkové divizi, jejíž domovskou základnou je Fort Campbell. Podle obžaloby si svou oběť předem vyhlédli a o pár dní později, v noci z 11. na 12. března, se vloupali do domu, v němž žila. Vzápětí Green zastřelil otce dívky, její matku a mladší sestru. Znásilněné děvče pak zabil několika kulkami ze samopalu AK-47. Vojáci se pak pokusili tělo oběti spálit, aby zahladili stopy po znásilnění, podobně jako spálili své oblečení. Vražednou zbraň zahodili do kanálu. Čtyřnásobná vražda byla nejprve přičítána iráckým milicím.

Cortez při přelíčení plakal a kál se; tvrdil, že nedokáže vysvětlit, proč se podílel na spáchaných zločinech. "Stále na to nemám odpověď. Nevím proč. Přál bych si, aby se to nestalo. Čtyři nevinní lidé přišli o život. Chtěl bych se omluvit všem, jimž jsem ublížil," řekl soudci.

Psycholog Charles Figley před soudem svědčil, že Cortez a jeho druzi nejspíše trpěli stresem, únavou a traumatem z bojů, pod jejichž vlivem docházelo k obdobným hrůzným zločinům i v jiných válkách. To však podle prokurátora nemůže být omluvou.

Foto: AP

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ