Svržený prezident Hondurasu <span>přežívá na ambasádě</span> Brazílie

Zahraničí
24. 9. 2009 18:39
Svržený prezident Hondurasu je zpět v hlavním městě.
Svržený prezident Hondurasu je zpět v hlavním městě.

Svržený prezident Hondurasu je zpět v hlavním městě.Nepokoje po návratu svrženého honduraského prezidenta Manuela Zelayi do vlasti si již vyžádaly dva mrtvé. Řada lidí ve středu také utrpěla zranění při srážkách skupin prozelayovských demonstrantů s policií, a to na obou stranách. Celkově se však situace v zemi zatím spíš uklidňuje.

Pokud by nebylo kordonem bezpečnostních sil obklíčeno brazilské velvyslanectví v Tegucigalpě a v něm svržený prezident Zelaya, dalo by se říci, že se život vrací k normálu. Hranice byly otevřeny, letiště fungují, děti se vrátily do škol, centrum města je opět plné taxíků, autobusů a prodavačů všeho možného od deníků po žvýkačky. Vláda zrušila dosavadní tři dny platící zákaz vycházení, pouze příležitostně přerušovaný pro možnost nákupů, a nahradila jej oznámením, že "zákaz vycházení může být operativně obnoven kdykoli podle situace".

ČTĚTE TAKÉ: Svržený honduraský prezident se prý vrátil do vlasti
                        Krize v Hondurasu zasahuje i americký Senát

Zklidnění napomáhá zřejmě i skutečnost, že dočasná honduraská vláda projevuje ochotu s izolovaným Zelayou jednat o vyřešení situace. Klíčem je zřejmě otázka prezidentských voleb v listopadu. Šéf nového režimu Roberto Micheletti dnes nabídl Zelayovi, ať do nich postaví vlastního kandidáta, a pokud ten volby vyhraje, povstalci budou jeho vítězství respektovat. Pokud Zelaya neakceptuje listopadové volby, není s ním prý jednání možné.

Během nepokojů údajně zahynuli dva lidé.Také Zelaya potvrdil ochotu k dialogu, současně však prohlásil, že "s teroristy, kteří si vzali celou zemi jako rukojmí, není dialog možný". Ještě ve středu přitom požadoval "přímé jednání s Michelettim".

Nový režim Zelayovi vyčítá snahu o neústavní změnu zákonů. Honduraská ústava neumožňuje opakování prezidentského mandátu, Zelaya však chtěl nehledě na zákaz Nejvyššího soudu uspořádat v červnu referendum, které by mu umožnilo v blížících se volbách znovu kandidovat. Proto byl 28. června pučem svržen a vyhnán ze země. Mezinárodní společenství včetně USA a EU ale dalo najevo, že řešit podobný problém pučem je nepřípustné.

Rabování a panika

Po zrušení zákazu vycházení se před obchody a supermarkety v hlavním městě, z nichž se řada v noci na středu stala terčem rabování, dnes tvořily dlouhé fronty nakupujících. Vláda opakovaně vyzývá obyvatelstvo, aby se vyvarovalo křečkování a panických nákupů.

Zelayovi přívrženci chtějí ještě dnes vyjít znovu do ulic a požadovat, aby svržený šéf státu mohl opustit brazilské velvyslanectví a převzít opět prezidentský úřad.

V ulicích jsou stále vojáci.Brazílie, která Zelayův návrat nejaktivněji podporuje, vyzvala ke svolání mimořádného zasedání Rady bezpečnosti OSN k situaci v Hondurasu. Francie a některé další země návrh podpořily. Porada v Radě bezpečnosti se má konat v pátek.

Zelaya a desítka jeho přívrženců žijících na brazilském velvyslanectví v Tegucigalpě má jen drsné životní podmínky. Svržený prezident prý spí na nafukovací matraci, přívrženci i na zemi, nemají možnost se mýt, oholit nebo si vyměnit oblečení. Vláda totiž vypíná celému bloku dodávku vody a elektřiny a zapíná je jen nepravidelně. Budovu ambasády, obklíčenou od pondělní noci armádou a policií, zásobuje občas dodávka zastupitelství OSN.

Zelaya dnes v telefonickém rozhovoru se zahraničními médii znovu vyjádřil obavu, že ambasádu mohou napadnout "žoldnéři" a všechny odpůrce režimu povraždit. Dočasná vláda to ale rozhodně popírá.

Mezinárodní organizace Amnesty International dnes upozornila, že během demonstrací v Hondurasu prudce vzrostlo policejní násilí a masové zatýkání, včetně zastrašování novinářů. Zároveň upozornila, ze nelze vyloučit další porušování lidských práv v zemi.

mapa.

Foto: ČTK/AP, Reuters

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ