Zhruba měsíc po svém vyhnání se svržený honduraský prezident Manuel Zelaya zkusil vrátit do své vlasti. V pátek večer překročil pěšky hraniční přechod mezi Nikaraguou a Hondurasem. Šlo ale jen o symbolický akt, udělal několik kroků a po chvíli se vrátil zpět.
Pěšky musel jít proto, že jeho doprovodný konvoj aut předtím zastavili před silniční bariérou vojáci. Záběry z hranice v městě Las Manos vysílala v přímém přenosu televize CNN.
Situace na hraničním přechodu byla nepřehledná. Zelaya, obklopen řadou televizních štábů a desítkami novinářů, na krátko překročil hranici, aby se po krátké době, během níž dával po telefonu rozhovory, vrátil zpět na území Nikaraguy. Poblíž stojící příslušníci honduraské armády nezasáhli.
ČTĚTE TAKÉ: Honduras zkouškou pro Obamu. Washington kličkuje
Honduraský prezident zemi vedl jako svou haciendu
Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová jeho pokus o návrat označila za "nezodpovědný" a vyzvala všechny strany k dohodě. "Stále jsme vyzývali obě strany, aby se vyvarovaly jakýchkoliv provokativních akcí.
Snaha prezidenta Zelayai překročit hranici je nezodpovědná," uvedla Clintonová. "Nenapomáhá širším snahám o obnovení demokratického a ústavního pořádku v Hondurasu," dodala.
Také generální tajemník Organizace amerických států (OAS) José Miguel Insulza vyzval Zelayu, aby nevyhledával konfrontaci a vrátil se k jednacímu stolu.
Vojáky a policii k hranici, na které stála i řada Zelayových příznivců, vyslala dnes přechodná honduraská vláda, aby zablokovali silnice k hranici a zabránili Zelayovi v návratu do vlasti. Ten zase vojáky vyzval, aby neposlouchali rozkazy pučistů a sklonili zbraně, až se s ním setkají.
Na hranici došlo k drobným potyčkám Zelayových příznivců s pořádkovými silami, které si vyžádaly několik zraněných.
Kdyby zůstal na honduraském území déle, tamní policie prý měla „strategický plán" na jeho zatčení.
Úřadující prezident Roberto Micheletti v pátek lidem podél hranice s Nicaraguou také nařídil, že nesmějí vycházet do ulic. Zákaz vycházení platil od předchozí půlnoci místního času do soboty do šesti ráno, aby "byl udržen mír". Ve zbytku Hondurasu byl zákaz vycházení stanoven od půlnoci do 04.30 ráno místního času.
Poté co ho pučisté 28. června svrhli a vypudili ze země, se Zelaya pokouší o návrat už podruhé. Poprvé mu v tom noví vládci Hondurasu zabránili 5. července, když vojáci obsadili letištní plochu, kterou zastavěli vozidly a nedovolili letounu v honduraské metropoli přistát.
Zelaya byl svržen poté, co honduraský nejvyšší soud nařídil jeho zatčení, protože ignoroval příkaz ke zrušení plánovaného referenda, jež mělo rozhodnout o prodloužení prezidentského mandátu. Vojáci namísto zatčení Zelayu vypudili ze země. Parlament následně jmenoval nového dočasného prezidenta.
Všechny vlády západního světa, včetně regionálních, puč v Hondurasu odsoudily a požadují návrat legálně zvoleného prezidenta do úřadu. Washington varoval, že vůči Hondurasu uplatní tvrdé sankce, stejně jako to učinila Evropská unie a další země. Spojené státy a další země ale zároveň vyzvali Zelayu, aby se nepokoušel vrátit do země proti vůli pučistů, protože by to mohlo vyvolat v Hondurasu krvavé násilí a nepokoje.
Foto: ČTK/AP Reuters