Bezpečnostní situace v Afghánistánu je horší, než se obecně prezentuje. Vyplývá to z tajných dokumentů, které v USA unikly na internet. Hovoří se v nich o tajných akcích speciálních amerických komand, cíleném zabíjení vůdců Talibanu, bezmoci afghánské armády či o nezveřejněných incidentech s afghánskými civilisty.
Kromě toho se v nich naznačuje, že zpravodajská služba spojence USA v boji proti terorismu, Pákistánu, tajně udržuje styky s afghánskými povstalci. Pákistánský velvyslanec v USA Husain Hakkani označil zveřejnění tajných dokumentů o válce v Afghánistánu za "nezodpovědné" a potvrdil, že Pákistán nadále zůstává pevným spojencem USA v boji proti terorismu.
ČTĚTE TAKÉ: Američané prý zatkli vojáka, který vynášel tajné informace
Hacker hledaný úřady USA slibuje další výbušné video
Jde o více než 90 tisíc dokumentů z období mezi lednem 2004 a prosincem 2009, které získala a o nichž informovala jako první americká internetová platforma Wikileaks. Ta shromažďuje tajné oficiální dokumenty z anonymních zdrojů, aby pak veřejně poukazovala na nepřístojnosti a nepravosti.
Již na konci května byl zatčen americký zpravodajský analytik v Iráku Bradley Manning. Manning WikiLeaks nejprve předal tajné video z útoku na civilisty v roce 2007 v Bagdádu, kteří byli omylem považováni za povstalce. Poté vynesl ještě video z útoku na afghánskou vesnici Garani z roku 2009, kde zahynulo sto civilistů, tajný dokument o tom, že americká armáda považuje WikiLeaks za hrozbu a hlavně 260 tisíc kabelogramů ministerstva zahraničí. O těch Manning psal v jednom e-mailu, že odhalují "téměř kriminální pozadí polických dohod".
"Hillary Clintonová a další tisíce diplomatů po celém světě dostanou infarkt, až se jednoho dne ráno probudí a zjistí, že sbírka utajovaných zahraničněpolitických dokumentů je k dispozici veřejnosti a dá se v ní vyhledávat," napsal Manning v e-mailu bývalému hackerovi Adrianu Lamovi.
V neděli večer zveřejnily zprávu o tajných dokumentech na svých internetových stránkách současně list The New York Times, německý magazín Der Spiegel a britský The Guardian. Podklady údajně získaly už před několika týdny a každý z nich provedl vlastní analýzu ohromného množství údajů obsažených v dokumentech.
Podle magazínu Der Spiegel ukazují podklady válku v Afghánistánu z pohledu amerických vojáků a poskytují tak o ní "nepřefiltrovaný" obraz. Všechny tři listy citují také podrobné popisy speciálních operací americké elitní jednotky Task Force 373, specializované údajně na "cílenou likvidaci" vysokých představitelů Talibanu a akce proti "vysoce ceněným povstaleckým a teroristickým cílům".
Některé z těchto operací vyústily v neúmyslné zabití afghánských civilistů.
Podle listu The New York Times dokumenty, včetně tajných telegramů a hodnotících zpráv mezi vojenskými představiteli a diplomaty, napovídají, že "Pákistán dovoluje pracovníkům své tajné služby přímá setkání se zástupci Talibanu na tajných strategických schůzkách k organizování sítě militantních skupin.
Ty bojují proti americkým vojákům v Afghánistánu, a dokonce připravují spiknutí k zavraždění afghánských vůdců".
The Guardian naproti tomu vyhodnotil dokumenty odlišně. Podle něj neposkytují přesvědčivé a nenapadnutelné důkazy o spřeženectví mezi pákistánskými tajnými službami a Talibanem.
Foto: ČTK/AP a Pentagon