Třiadvacetiletý Nigerijec se zjevně pokusil vyhodit do vzduchu letadlo na trase z Nigérie přes Amsterodam do Detroitu. Úředník z americké protiteroristické jednotky tvrdí, že chtěl odpálit letadlo, nálož ale selhala. Bílý dům uvedl, že jde o pokus o teroristický čin.
Incident se stal asi 20 minut před přistáním v Detroitu. Podle jednoho ze svědků byla slyšet rána a nato cítit kouř. Muže se pak podařilo zneškodnit, pinejmenším jeden z pasažérů na útočníka skočil. Požár cestující uhasili přehozením pokrývek. V nastalém zmatku utrpělo několik lidí lehká zranění. Australský zpravodajský server ABC uvedl, že zraněni byli dva lidé, jeden z nich byl údajně převezen do nemocnice.
Britské, francouzské, italské, nizozemské a španělské úřady vzápětí nařídily zpřísnit bezpečnostní opatření při odbavování letů do USA i za cenu zdržení.
PSALI JSME: Armády teroristů? USA evidují 400 tisíc podezřelých
Muž nigerijské národnosti při incidentu utrpěl popáleniny a musel být ošetřen. Měl popálené ruce, což podle vyšetřovatelů naznačuje, že měl výbušninu připoutanou na rukou.
Disponoval zřejmě trhavinou, kterou až na palubě letounu vytvořil spojením neznámého prášku a kapaliny. Představitelé amerických institucí pro boj s terorismem nyní zkoumají možnost, že čelí nové hrozbě v podobě explozivní látky vzniklé se složek, které prošly předletovou bezpečnostní kontrolou.
Podezřelý použil podle některých médií injekční stříkačku ke vstříknutí jisté tekutiny do prášku, který ukryl na horní části stehna. Jedná se o dosud neznámou techniku, kterou neodhalí rentgenové paprsky, tvrdí s odvoláním na nejmenované činitele televize CBS a deník The New York Times.
Podle CBS Nigerijec použil pentrit, přesným chemickým označením pentaerythrittetranitrát, který je silnou výbušninou, běžně označovanou zkratkou PETN. Patří k nitroglycerínům. Úřady se k tvrzení zatím nevyjádřily.
Instrukce asi z Jemenu
Útočník prý látky k přípravě trhaviny získal v Jemenu spolu s instrukcemi, jak jich použít. Právě v Jemenu má významné základny al-Kajda. Američtí odborníci se snaží rychle určit, jak velké nebezpečí látky představují pro leteckou dopravu. Nigerijské a nizozemské úřady ujistily, že útočník prošel při odletu i v tranzitu řádnými kontrolami.
Vyšetřovatelům po incidentu oznámil, že je napojený na teroristickou síť al-Kajda. Podle člena parlamentního výboru pro vnitřní bezpečnost Petera Kinga jde o 23letého Nigerijce Abdula Mutallaba. "Rozumím tomu tak, že... (muž) má vazbu na al-Kajdu, určitě vazby na extrémní terorismus a jeho jméno dost rychle vyskočilo (v databázi amerických zpravodajských služeb)", řekl King.
Po celý let letadla z Nigérie do Detroitu s mezipřistáním v Amsterodamu se prý nedělo nic neobvyklého. Po incidentu pilot vyhlásil stav nouze a krátce poté přistál.
Vyšetřovatelé včetně amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) případ dále prošetřují. Neví se, jestli byl jeho pokus součástí širších teroristických plánů, ani z jakých příčin chtěl útok na letadlo provést. Podle zdrojů blízkých vyšetřovatelům prý muže k útoku al-Kajda navedla. Tato informace se zatím nepotvrdila.
K TÉMATU: Na rychlík zaútočili teroristé, potvrzuje Rusko
Americký prezident Barack Obama "nařídil přijmout všechna příslušná opatření ke zvýšení bezpečnosti při cestování letadlem." Nejmenovaný úředník Bílého domu uvedl, že případ lze hodnotit jako pokus o teroristický čin.
Na palubě letadla Airbus 330 společnosti Northwest Airlines, která se sloučila s leteckou společností Delta Airlines, bylo 278 cestujících. Lidé na palubě letadla si nejdříve mysleli, že muž chtěl odpálit zábavní pyrotechniku.
Ilustrační foto: profimedia.cz