Těžký úkol pro Clintonovou: vyléčit vztahy s Ruskem
02.03.2009 10:05
Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová doufá, že uzavře pochmurnou kapitolu v americko-ruských vztazích, až se tento týden sejde se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem. Experti i problému znalí státní úředníci však tvrdí, že skutečný průlom ve vztazích mezi oběma zeměmi si vyžádá více času.
Předchozí Bushova administrativa se s Ruskem svářila o americký protiraketový štít v Evropě, o nezávislost Kosova, o loňskou krátkou ruskou invazi do Gruzie i o způsob, jak přimět Írán, aby se zřekl svého jaderného programu. Clintonová se má sejít s Lavrovem na neutrálním území v Ženevě. "Jde o nové vztahy, které jak oba doufají, se budou vyvíjet pozitivním směrem. Ministryně má se svým protějškem před sebou hodně práce," řekl o schůzce Clintonová - Lavrov mluvčí ministerstva zahraničí Robert Wood.
Podle ruských expertů bude mít Clintonová co dělat s vylepšením vztahů, aby byly s to lépe reagovat na spoustu výzev - od arabsko-izraelského konfliktu přes vztahy s Íránem až k severokorejskému jadernému programu. Americké ministerstvo zahraničí soudí, že je obtížné předpovídat, zda ruská diplomacie podlehne domácím protiamerickým náladám, nebo zda se opravdu odhodlá otočit v americko-ruských vztazích novou stránku. "Nesmíme zavírat oči, pokud jde o vzájemné rozpory, ale musíme zkusit, zda v některých oblastech můžeme udělat praktický pokrok. Nepředpokládám nějaký zásadní průlom," dodal mluvčí Wood.
Důvěra versus raketový štít
Podle někdejšího amerického velvyslance v Moskvě Thomase Pickeringa má Clintonová obrovskou možnost změnit tón ve vzájemných vztazích. "Potřebuje nastolit dobré, osobní vztahy, jejichž klíčovou součástí je důvěra," říká Pickering, který byl velvyslancem za vlády prezidenta Billa Clintona, manžela nynější ministryně.
Půdu pro setkání Clintonová-Lavrov připravil také další bývalý americký velvyslanec v Rusku William Burns. Při své nedávné návštěvě Moskvy nastínil možný kompromis ohledně raketové obrany, když řekl, že Obamova administrativa je ochotná zpomalit plány na rozmístění protiraketového štítu ve východní Evropě, pokud Rusko bude souhlasit s tím, že pomůže zastavit Írán, aby vyvíjel jaderné zbraně.
Spolupráce v boji proti globální finanční krizi je další oblastí, v níž Obamova administrativa hodně stojí o ruskou pomoc. Totéž pochopitelně platí o Afghánistánu. Po uzavření klíčové americké základny v Kyrgyzstánu USA potřebují ruskou pomoc při diverzifikaci pozemních cest pro zásobování jednotek bojujících v Afghánistánu.
Foto: AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.