Tisíce lidí v Mexiku demonstrovaly kvůli vraždám novinářů, letos byli zabiti tři

Zahraničí
26. 1. 2022 10:09
Demonstrace v Mexiku.
Demonstrace v Mexiku.

Tisíce lidí po celém Mexiku v úterý demonstrovaly proti násilí vůči novinářům, jejich špatné ochraně ze strany státu a nedostatečnému vyšetřování zločinů vůči nim. Manifestace se konaly ve čtyřech desítkách měst a podle agentury EFE šlo o dosud největší demonstrace svého druhu v této zemi. Mexiko patří dlouhodobě k zemím, kde je ročně zavražděno nejvíce novináři kvůli jejich práci. Letos se tam obětí těchto zločinů stali už tři žurnalisté.

Několik stovek lidí protestovalo v úterý v metropoli Mexiku před ministerstvem vnitra, na jehož bránu lidé vyvěsili fotky zavražděných novinářů. Večer pak fotky promítali na budovu ministerstva a zapálili za mrtvé žurnalisty svíčky. Někteří přinesli transparenty s nápisy Pravdu nelze zabít či Žádáme spravedlnost. Na 90 procent vražd novinářů v Mexiku totiž zůstává každoročně neobjasněno.

Velká demonstrace se v úterý konala také v Tijuaně, kde byli letos zavražděni dva novináři. První obětí se stal 17. ledna fotograf Margarito Martínez, jehož zastřelili před jeho domem. V neděli 23. ledna zabili neznámí útočníci v tomto městě na hranici s USA televizní reportérku Lourdes Maldonadovou, která byla přitom zařazena do vládního programu ochrany novinářů kvůli soudnímu sporu s bývalým guvernérem. Maldonadová také v roce 2019, několik měsíců po nástupu nového prezidenta Andrése Manuela Lópeze Obradora do funkce, na tiskové konferenci hlavy státu požádala vládu o pomoc s tím, že jí hrozí smrt kvůli její práci.

Vláda se sice snaží novináře chránit, její kroky jsou ale podle mnohých nedostatečné. Někteří například mohou v případě ohrožení stiskem jednoho tlačítka přivolat pomoc. "Víte, k čemu je to zatracené tlačítko? Je to číslo na místní policii, která je stejně zkorumpovaná," citovala agentura AP novinářku Lauru Sánchezovou z mexické metropole. Druhá největší latinskoamerická země je proslulá i obecně vysokou kriminalitou a korupcí také mezi policisty, kteří mnohde spolupracují s místními gangy.

Mexiko patří k nejnebezpečnějším zemím pro novinářské povolání. Podle organizace Reportéři bez hranic (RSF) tam bylo loni zavražděno kvůli své práci nejméně sedm novinářů, Mezinárodní federace novinářů (IFJ) za loňský rok eviduje v Mexiku osm zavražděných žurnalistů. Od roku 1992, kdy se tyto statistiky vedou, bylo v Mexiku zavražděno nejméně 138 novinářů. Mezinárodní nevládní organizace Article 19, jejíž název odkazuje na článek 19 Všeobecné deklarace lidských práv, podle něhož má mít každý právo na svobodu názoru a projevu, bylo v Mexiku jen od roku 2000 zavražděno 145 novinářů. Rozdíl ve statistikách vysvětlil deník El País tím, že někdy nelze přesně zjistit, zda motiv vraždy novináře souvisel se jeho prací.

Další čtení

Britská policie zadržela muže z Rumunska kvůli požáru v logistickém centru DHL

Zahraničí
10. 4. 2025

Princ Harry přijel na neohlášenou návštěvu Ukrajiny, navštívil kliniku ve Lvově

Zahraničí
10. 4. 2025

Skupiny izraelských vojáků v záloze a ve výslužbě vyzvaly vládu k ukončení války

Zahraničí
10. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ