Triumf Trumpa? Revoluce průměrného voliče i povstání přehlížených

Zahraničí
10. 11. 2016 06:00
Nový prezident Spojených států Donald Trump (vlevo) a jeho viceprezident Mike Pence.
Nový prezident Spojených států Donald Trump (vlevo) a jeho viceprezident Mike Pence.

Vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách šokovalo svět, ohromilo sebevědomý štáb Hillary Clintonové a překvapilo i mnohé Trumpovy stoupence. První prezident USA, který nastoupil do úřadu jako sedmdesátník, popřel odhady expertů i médií a přivedl zemi do období znepokojivé nejistoty. Podle redakčního komentáře listu The New York Times se po Trumpově vítězství ocitla Amerika nad propastí.

Nový prezident bude mít v úřadu silnou podporu Kongresu, v jehož obou komorách si republikáni udrželi většinu. Vést ale bude rozdělenou zemi, které volební výsledky nastavily zrcadlo nespokojenosti a vzdoru. Vnitřní a zejména parlamentní politiku bude ovlivňovat jak roztržka, kterou mezi republikány vyvolala agresivní Trumpova kampaň, tak i kocovina demokratů, zpytujících svědomí zatížené ztrátou tradičních bašt.

Na domácí scéně bude nový prezident řešit nejen komplikovaný vztah s vlastní stranou, ale i s velkou většinou médií, která během kampaně otevřeně podporovala jeho soupeřku. Otevřený je osud pěti milionů lidí, kteří v USA žijí bez povolení a jimž Trump pohrozil deportací.

Kromě otřesu politického systému USA panuje nejistota i o budoucí zahraniční politice Bílého domu. Trump v kampani znejistil americké spojence v NATO, projektem hraniční zdi rozlítil politiky v sousedním Mexiku a sympatiemi ke kremelskému vůdci Vladimiru Putinovi vyvolal obavy z obratu americké diplomacie. Nejasný je jeho vztah k řešení blízkovýchodního konfliktu či k íránskému jadernému programu.

Revoluce průměrného voliče

První americké komentáře hovoří o volebním debaklu demokratů, o odtrženosti velkoměstských médií, o povstání přehlížených Američanů a revoluci průměrného voliče. Ve volbách zvítězila tichá většina zklamaných Američanů, které minuly přednosti globalizace, multikulturalismu a liberalismu v podání demokratické elity ve Washingtonu. Rodina Clintonových se stala jejím symbolem a šokující vyústění explozívní kampaně to jen potvrdilo. Trumpovo vítězství není jen porážkou Hillary Clintonové, ale i Baracka Obamy, protože popřelo osmiletou bilanci jeho vládnutí.

O výsledku voleb rozhodla přehlížená koalice nižších sociálních vrstev a voličů hladových po změně. Jejich naděje má nyní paradoxně naplnit miliardář žijící v třípatrovém penthausu na elitářské Páté Avenue v centru Manhattanu, který odmítá zveřejnit detaily o svém majetku.

Pro mnohé Američany a zejména Američanky byly volby referendem o rovnoprávnosti a šancí potvrdit práva žen úspěšnou kandidaturou Clintonové na prezidentský úřad. Místo ní ale usedne do Oválné pracovny Bílého domu muž, který proslul neurvalým vztahem k ženám a čelil obvinění ze sexuálního násilí.

O budoucnosti Spojených států teď panuje velká nejistota. "Nevíme, jak bude Trump určovat základní funkce exekutivy. Nevíme, zda je schopen dospět k rozumným rozhodnutím. Nevíme, zda má představu o tom, co znamená kontrola nad největším jaderným arzenálem na světě," napsal list The New York Times.

Autor: ČTK Foto: , Mary Altaffer

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ