Trump je jako americký Mao Ce-tung. Co je spojuje?

Zahraničí
26. 1. 2017 09:35
Americký prezident Donald Trump.
Americký prezident Donald Trump.

Mezi novým americkým prezidentem Donaldem Trumpem a někdejším čínským komunistickým vládcem Mao Ceo-tungem jsou jisté podobnosti. Tvrdí to někteří američtí odborníci na Čínu. Jako politický vůdce, který ví, jak zvrátit tradici a nastolit nový řád prostřednictvím populismu, by podle nich Trump mohl být opravdovým dědicem Mao Ce-tunga.

Anketa:

Je pro Česko dobrou zprávou, že byl prezidentem USA zvolen Donald Trump?

"Mao Ce-tung byl revolucionář a populista. Mohl si vzít na mušku kohokoli a zvrátit pořádky," říká Orville Schell, dlouholetý specialista na Čínu a bývalý děkan Fakulty žurnalistiky Kalifornské univerzity v Berkeley.

Mao věřil, že musíte zničit to staré, než můžete vytvořit nové, uvedl Schell na semináři v New Yorku, jenž se pokoušel předpovědět Trumpovu politiku vůči Číně během jeho prvních 100 dní v úřadě. Schell poukázal na Maovu snahu zničit ideologický systém Číny takzvanou kulturní revolucí, během níž rolníci a dělníci nahrazovali elity a situace v zemi byla "absolutně vzhůru nohama".

Paralely mezi oběma politiky vykreslil také Kerry Brown, odborník na Čínu z Královské univerzity v Londýně. V internetovém časopise The Diplomat napsal, že Mao i Trump neměli rádi intelektuály a Mao se krutě mstil každému, kdo mu byť jen nepatrně oponoval.

"Brutální útoky na média, neustálé přímé výzvy veřejnosti, aby ho podpořila při střetu se zájmy elit a duch politiky ovládané rozpory se zdají být tím, co Amerika a svět mohou (od Trumpa) očekávat v příštích letech," uvedl Brown s tím, že USA mohou zažít svou vlastní verzi kulturní revoluce.

Daniel Rosen z výzkumné společnosti Rhodium Group, který se rovněž zúčastnil semináře v New Yorku, ale řekl, že Mao věřil v revoluční kroky jako hlavní politickou taktiku. Podle Rosena je ale ještě příliš brzy na to vědět, zda Trump je "skutečný revolucionář," vzhledem k rozporuplným vzkazům přicházejícím z jeho týmu.

Čínští odborníci ale uvádějí, že komplexní systém vlády v USA by zabránil Trumpovi v provedení jakékoliv "významné podvratné reformy".

Čchen Tao-jing z šanghajské univerzity politologie a práva poznamenal, že Mao i Trump dokázali obratně využít populismu, aby obešli byrokratické systémy ovládané elitami a přímo jednali s lidmi. Mao použil kulturní revoluci k vlastnímu "svatořečnění" mezi řadovými občany, zatímco Trump posiluje svou popularitu přes Twitter, poznamenal server hongkongského deníku South China Morning Post (SCMP).

Čang Jü-čchüan ze Sunjatsenovy univerzity v jihočínském Kantonu ale míní, že Mao a Trump si jsou podobní jen do té míry, nakolik oba zvrátili některé tradice ve svých zemích. "Kvůli své podnikatelské povaze Trump věří, že vše může být předmětem jednání - dokonce i lidská práva a ideologie. Maův politický smysl je mnohem vznešenější než Trumpův," soudí Čang.

Autor: ČTK Foto: ČTK , ABACA/Douliery Olivier/ABACA USA

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ