Trump je proti bankovce s černošskou ochránkyní otroků

Zahraničí
22. 4. 2016 14:04
Trumpovi se zdá stáhnout někoho z bankovky tvrdé.
Trumpovi se zdá stáhnout někoho z bankovky tvrdé.

Uchazeč o kandidaturu na úřad amerického prezidenta Donald Trump se domnívá, že rozhodnutí umístit portrét černošky Harriett Tubmanové na dvacetidolarovou bankovku je projevem "čisté politické korektnosti". To, že z lícové strany bankovky kvůli tomu bude odstraněno vyobrazení bývalého prezidenta USA Andrewa Jacksona, nepovažuje za správné. Jackson ale zůstane na rubu dvacetidolarovky. O výměně informovalo tento týden americké ministerstvo financí. Tubmanová bude vůbec první černoška, jež se objeví na americké měně.

Trump prohlásil v televizi NBC, že Tubmanová, proslavená bojem proti otrokářství, byla fantastická, ale Jacksonovi je třeba přiznat také velké zásluhy. "Myslím si, že stáhnout někoho z bankovky je velmi tvrdé. Harriet Tubmanová je fantastická, ale byl bych rád, kdyby Andrew Jackson mohl být ponechán nebo kdyby byla zavedena bankovka jiné hodnoty," řekl Trump. Navrhl například, že by se znovu mohly vydávat papírové dvoudolarovky, které se už nyní netisknou.

Jedním z důvodů pro výměnu je kritika Jacksona za jeho pronásledování indiánů a upírání práv černochům. Prezidentem byl jako první z kandidátů z jižanských států zvolen poprvé v roce 1828 a podruhé roku 1832. Ačkoli si pro rozhodnutí o vystěhování indiánů zajistil už jako prezident souhlas Kongresu, Čerokíové se obrátili na soud a při vyhráli. Jackson ovšem soudní rozhodnutí nemínil respektovat. Vystěhování pak zajistil s pomocí vojska a při takzvané Cestě slz zahynulo na čtyři tisíce Čerokíů.

Harriett Tubmanová, proslavená bojem proti otrokářství.

 "Jackson se zasloužil o úžasný úspěch této  země. Dvacetidolarovka představovala něco  velmi důležitého. Byl bych raději, kdyby se  začala tisknout nová bankovka a tato  zůstala.  Myslím, že by to bylo vhodnější," prohlásil  Trump. Jackson je znám úspěšnou  finanční  politikou, protože zbavil Spojeného  státy  národního dluhu. Trump se domnívá,  že  Jackson doplatil na obnovenou popularitu  prvního ministra financí USA Alexandera  Hamiltona, zobrazeného na desetidolarové bankovce.

Ministerstvo financí totiž původně chtělo vyměnit právě jeho, ale nakonec se přiklonilo k dvacetidolarovce. Hamilton se nyní těší obnovenému zájmu díky úspěšnému muzikálu o jeho životních osudech. "Jak víte, chtěli to udělat s desetidolarovou bankovkou a pak se najednou objevila broadwayská hra a Hamiltona zachránila," řekl Trump.

Tubmanová zemřela jako jedenadevadesátiletá roku 1913. Sama uprchla z otroctví na jihu a dopomohla pak k útěku stovkám dalších otroků. Později se zasazovala o volební právo žen.

Naposledy byla žena na americké bankovce v letech 1891 až 1896, kdy podobizna manželky prvního amerického prezidenta Marthy Washingtonové zdobila takzvaný stříbrný certifikát, tedy druh platidla krytého stříbrem, v hodnotě jednoho dolaru. Kromě ní se na papírových platidlech USA objevila v letech 1865 až 1869 už jen indiánka Pocahontas.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP , H.B. Lindsley

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ