Nejasný vzkaz
Trump: Nenecháme se od Severní Koreje vydírat
30.08.2017 21:52
Americký prezident Donald Trump ve středu opět vzbudil pozdvižení svým krátkým vzkazem na sociální síti Twitter. V tweetu, který se týkal Severní Koreje, Trump hovořil o "vydírání" a konci diskusí. Americký ministr obrany James Mattis ale posléze uvedl, že ve vztahu s KLDR je stále ve hře diplomatické řešení. Trump ve středu také podruhé za dva dny telefonicky hovořil s japonským premiérem Šinzó Abem.
"USA hovoří se Severní Koreou a platí jim vyděračské peníze už 25 let. Hovory nejsou odpověď!" napsal ráno na svém twitteru Trump. Učinil tak jen den poté, co KLDR odpálila další raketu, která tentokrát přelétla přes japonské území. Vzbudil tak obavy, málokdo ale jeho tweet pochopil.
I proto se ve středu novináři ptali amerického ministra obrany Jamese Mattise, jak je to tedy s diplomatickým řešením. "Nikdy jsme nevyloučili diplomatické řešení. Pokračujeme ve spolupráci a ministr a já sdílíme zodpovědnost poskytnout ochranu našim národům," řekl Mattis novinářům před setkáním se svým jihokorejským protějškem v Pentagonu.
Trump nevysvětlil, co mínil "vyděračskými" penězi. Podle agentury AP poskytly USA v letech 1995 a 2008 Pchjongjangu pomoc ve výši asi 1,3 miliardy dolarů (skoro 29 miliard korun). Z toho přes 50 procent šlo na potravinovou pomoc a asi 40 procent na energie. Ale od roku 2009 Washington neposkytl KLDR podle AP prakticky žádnou pomoc.
Americký prezident vzbudil rozruch začátkem tohoto měsíce svými silnými výroky, které spolu s reakcí lídra KLDR vyvolaly obavy z vojenského konfliktu. Trump řekl, že pokud bude KLDR Washingtonu vyhrožovat, "narazí na ohnivou zlobu, jakou svět neviděl." Tento týden po testu severokorejské rakety, která přelétla přes Japonsko, volil podle AP mírnější slovník. "Všechny možnosti jsou na stole," uvedl v úterý v prohlášení Trump.
Trump ve středu podruhé za dva dny hovořil o KLDR s japonským premiérem. Oba se shodli na "těsné spolupráci" a potřebě zvýšit tlak na KLDR poté, co země odpálila další raketu.
O situaci okolo KLDR telefonicky jednali také šéfové americké a ruské diplomacie Rex Tillerson a Sergej Lavrov. Podle ruského ministerstva zahraničí se oba shodli, že nový severokorejský raketový test představuje další hrubé porušení řady rezolucí Rady bezpečnosti OSN ze strany Pchjongjangu.
Lavrov nicméně kladl důraz na to, že diplomatické a politické hledání východiska z napětí na Korejském poloostrově nemá alternativu a na nezbytnost zdržet se jakýchkoliv vojenských kroků, hrozících nepředvídatelnými následky. Další zvýšení tlaku sankcí na KLDR označil za kontraproduktivní a nebezpečné.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.