Během prezidentské kampaně i na začátku svého prezidentského mandátu vinil Donald Trump Čínu z nespočtu nepřátelských činů, počínaje vymyšlením globálního oteplování a konče ničením americké ekonomiky. V projevu na Valném shromáždění OSN volil vůči Číně výrazně smířlivější tón, což by mohlo značit počátek konzistentnější zahraniční politiky Bílého domu, analyzuje hongkongský deník South China Morning Post.
Anketa:
Jak byste oznámkovali dosavadní působení Donalda Trumpa coby prezidenta Spojených států amerických?
- Jednička. 20%
- Dvojka. 20%
- Průměr, takže trojka. 20%
- Čtyřka. 20%
- Propadák, takže pětka. 20%
Nový směr by vystřídal dosavadní "ad hoc" styl Trumpovy diplomacie. South China Morning Post podotýká, že jen během července přeskakoval Trump od kritiky Pekingu za rostoucí obchody s KLDR k vyzdvihování "vynikajícího setkání" s prezidentem Si Ťin-pchingem zase zpět ke znechucení nad tím, že Čína "nijak nepomáhá" s řešením korejské krize. V úterním projevu Čínu přímo zmínil pouze jednou, a to když jí děkoval za podporu při prosazení sankcí vůči Pchjongjangu.
Americký prezident se však dotkl několika témat s velkým významem pro Peking. Mnoho času věnoval své politice "zásadového realismu", která uznává právo ostatních zemí uplatňovat uvnitř svých hranic vlastní principy vládnutí, souhlasí-li s nimi tamní obyvatelstvo a neohrožují-li okolní země. "Nijak nesoudil domácí politiku Číny. Bylo tam uznání toho, že obě země sdílejí určité cíle," řekla profesorka Cornellovy univerzity Sarah Krepsová.
Zatím nejde o "doktrínu", ale Trumpova zahraniční politika je nyní o něco jasnější, míní Elizabeth Economyová z newyorské Rady pro mezinárodní vztahy.
Analytici však za jasný vzkaz Pekingu považují Trumpův výrok, že "je nehorázné, aby některé země obchodovaly s takovým režimem (Pchjongjangem)", který USA považuje za hlavní hrozbu pro dnešní svět. KLDR bude zcela jistě jedním z hlavních diskusních bodů při listopadové návštěvě Trumpa v Číně.
"Stejně jako v Mar-a-Lago najdou způsob, aby Čína učinila drobné ústupky a USA učinily drobné ústupky a aby to vypadalo, že lze slavit nějaký úspěch," komentovala nadcházející setkání odbornice na asijskou politiku Lindsey Fordová.