Předseda Africké unie (AU) Moussa Faki a americký ministr zahraničí Rex Tillerson dali najevo, že nedávné ponižující vyjádření amerického prezidenta Donalda Trumpa o afrických zemích je uzavřenou záležitostí, k níž se není třeba vracet. Tillerson je od středy v rámci sedmidenní cesty po Africe v Etiopii, kde se setkal i s Fakim.
"Věřím, že tento incident patří minulosti," prohlásil Faki na společné tiskové konferenci s šéfem americké diplomacie. Oba byli opakovaně dotazováni americkými a světovými médii na lednový incident, kdy Trump během soukromého setkání s americkými zákonodárci podle svědků označil africké státy za "prdele světa", což vyvolalo rozhořčení napříč černým kontinentem. Oba politici téma nechtěli příliš rozebírat.
Faki i Tillerson poukázali na dopis, který Trump krátce po aféře zaslal šéfovi AU a dalším africkým představitelům a v němž potvrdil svůj respekt vůči Africe. "Myslím, že americký závazek vůči Africe je zcela jasný, pokud jde o význam, který tomuto vztahu přikládáme," řekl Tillerson.
Americký ministr zahraničí se v Africe snaží posílit bezpečnostní svazky v době, kdy kontinent stále výrazněji spoléhá na vztahy s Čínou. Tillerson upozornil, že africké země by měly pečlivě zvažovat čínské půjčky, ale zároveň dodal, že Washington se nesnaží bránit čínským investicím v Africe.
Zatímco USA jsou největším dárcem humanitární pomoci Africe, Čína je od roku 2009 hlavním obchodním partnerem kontinentu. Peking investoval miliardy do infrastrukturních projektů, ale kritikové tvrdí, že místní ekonomiky z toho moc nemají, protože silnice či železnice staví čínské firmy a čínská pracovní síla. Tillerson podotkl, že čínské investice v Africe nepřispívají k významnému vytváření pracovních míst.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, který navštívil Zimbabwe, Tillersonovi vytkl kritiku vztahů mezi Čínou a africkými státy. Podle něj bylo "nevhodné kritizovat vztahy jeho hostitelů, když tam byl jako host".
Symbolem čínského vlivu v Africe je i samotné sídlo africké unie v etiopské metropoli Addis Abebě. Komplex plně financovala a vybudovala Čína.