Spojené státy a Rusko se dohodly na rozšíření příměří na severosyrské město Aleppo. Oznámilo to ministerstvo zahraničí USA s tím, že příměří platí už od úterý 23.01. Rusko zprávu oficiálně nepotvrdilo. Syrská armáda ale už uvedla, že 48hodinový klid zbraní bude respektovat, a to počínaje dnešní půlnocí SELČ. Zvláštní zmocněnec OSN Staffan de Mistura v Berlíně před americkým oznámením varoval, že by se k turecké hranici mohlo vydat až 400 tisíc uprchlíků, pokud by se pro Aleppo příměří vyjednat nepodařilo.
Podle mluvčího amerického ministerstva zahraničí se USA a Rusko na příměří dohodly už v úterý a platit začalo ve středu 00.01 damašského času (úterý 23.01 SELČ). Vztahuje se nejen na město Aleppo, ale na celou stejnojmennou provincii. "Od té doby jsme mohli vidět všeobecný úbytek násilí v těchto oblastech, ačkoli z některých míst jsou stále hlášeny boje," informoval mluvčí ministerstva Mark C. Toner.
"Spoléháme na Rusko, že jako spolupředsednická země mezinárodní podpůrné skupiny pro Sýrii vyvine tlak na Asadův režim a USA se postarají o opozici," stojí v prohlášení americké diplomacie.
Příměří vzápětí osobně přivítal americký ministr zahraničí John Kerry. Na tiskové konferenci s šéfkou evropské diplomacie Federicou Mogheriniovou po boku vyzval všechny strany konfliktu, včetně opozice podporované USA, aby klid zbraní dodržovaly.
Syrská armáda oznámila, že bude 48hodinový "klidový režim" v Aleppu respektovat. Na rozdíl od Spojených států, podle nichž příměří už platit začalo, chce ale syrská armáda klid zbraní podle prohlášení ve státní televizi dodržovat teprve od čtvrteční 01.00 damašského času (00.00 SELČ).
De Mistura po jednání v Berlíně řekl, že bez příměří se vydá z Aleppa do bezpečí před boji až 400 tisíc lidí. "Alternativou (úspěšné dohody o příměří) je katastrofické řešení, protože můžeme mít 400.000 lidí, kteří zamíří k turecké hranici," řekl de Mistura.
Účastníkem dnešního berlínského jednání byl také zástupce syrské opozice Rijád Hidžáb a ministři zahraničí Francie a Německa Jean-Marc Ayrault a Frank-Walter Steinmeier. Shodli se na tom, že dosažení příměří v Aleppu je pro obnovu syrských mírových rozhovorů zásadní podmínkou. Hidžáb prohlásil, že mírová jednání o Sýrii uvázla na mrtvém bodě, je proto třeba nový přístup, který přinese jasný harmonogram předání moci bez prezidenta Bašára Asada v čele.
Ayrault obvinil Asada z porušení příměří v Aleppu a navrhl svolat na pondělí do Francie mezinárodní schůzku, která by se situací v blízkovýchodní zemi zabývala. "To, co se děje v Aleppu , je tragédie, která si žádá důraznější reakci," řekl Ayrault. Režim v Damašku za to podle něj nese plnou odpovědnost. Šéf francouzské diplomacie navrhuje uspořádat 9. května jednání, kterého by se zúčastnila desítka zemí podílejících se na mírových rozhovorech, a to včetně arabských států. "Je nutné učinit vše, abychom se dostali zpět k příměří," řekl Ayrault.
Steinmeier, který jednání hostil, řekl, že ke zklidnění situace v Sýrii je nezbytné vyvinout veškeré úsilí. Upozornil také, že je jasné, že krize v zemi nemá vojenské řešení.
Hidžáb řekl, že opozice je nespokojená se současným stavem rozhovorů. Řekl také, že Sýrie potřebuje všeobecné příměří, a ne jen klid zbraní ve vybraných oblastech. Nutný je podle něj také nový postup, neboť ten stávající nefunguje.
De Mistura uspořádal letos tři kola mírových jednání, která ale nepřinesla řešení syrské krize. Pro pokračování těchto rozhovorů se nyní považuje za zásadní dosáhnout příměří. "Myslím, že všichni vědí, že není možné vrátit se k politickým jednáním v Ženevě, pokud nebude v Aleppu a okolí dodržováno příměří," řekl Steinmeier.