USA: <span>bitva o hlasy</span> v Iowě vrcholí

Zahraničí
2. 1. 2008 13:47
Barack Obama s dcerou Maliou na předvolebním shromáždění.
Barack Obama s dcerou Maliou na předvolebním shromáždění.

Barack Obama s dcerou Maliou na předvolebním shromáždění.Den před klíčovým hlasováním ve státě Iowa, kde se začnou ve čtvrtek vybírat straničtí kandidáti do amerických prezidentských voleb, vrcholí souboj o hlasy místních nerozhodnutých voličů. Jak demokraté, tak republikáni chtějí být co nejvíc vidět a houfně skupují vysílací čas v televizích a stránky tisku.

Hlavní favorité mezi demokraty i republikány přesvědčují do poslední chvíle na předvolebních mítincích Iowany, aby podpořili právě je. Na dnešní večer si pronajali v hlavním vysílacím čase prostor v místních médiích a budou se snažit získat na svou stranu zbývající nerozhodnuté voliče.

V demokratickém táboře se senátorka za stát New York Hillary Clintonová pokusí ve svůj prospěch zvrátit těsný souboj se senátorem za Illinois Barackem Obamou a někdejším senátorem ze Severní Karolíny Johnem Edwardsem. Ve dvouminutovém spotu, který odvysílají iowské televize během večerních zpráv, bude apelovat na demokratické aktivisty, aby udělali první krok ke změně směřování jejich země a ve čtvrtek hlasovali pro ni.

Republikán Huckabee si přizval na jeviště herce Chucka Norrise.Pozadu nezůstávají ani dva její nejvážnější soupeři. Obama, který by v případě zvolení byl prvním černošským prezidentem USA, si rovněž pronajal dvouminutový televizní blok. Edwards vsadil na tisk a v hlavním místním deníku The Des Moines Register dnes uveřejnil celostránkovou reklamu, jíž vévodí vyznání dělníka z nedávno zavřené iowské továrny v jeho prospěch.

Průzkumy vypadají dobře, stačí si vybrat

 Klíčová data primárek
 3. leden: Iowa
 8. leden: New Hampshire
 15. leden: Michigan
 19. leden: Nevada, Jižní Karolína (republikánské)
 26. leden: Jižní Karolína (demokratické)
 29. leden: Florida
 5. únor: dalších dvacet států včetně Kaliforne,
                New Yorku a New Jersey 
Podle průzkumu pro The Des Moines Register, zveřejněném v úterý, vede v Iowě Obama nad bývalou první dámou země o sedm procent. Obama dosahuje mezi demokraty 32 procent preferencí, zatímco Clintonová má 25 procent. Průzkum Zogbyho institutu uveřejněný týž den naopak ukázal, že náskok mezi demokraty má Clintonová, a to poměrem 31 ku 27 procentům hlasů před Obamou. V obou případech je těsně třetí Edwards.

"Předvolební průzkumy vypadají dobře, ale to nestačí. Jediné, co se počítá, je to, zda přijdete na volební shromáždění nebo ne," reagoval v úterý večer na zveřejněné průzkumy Obama před davem asi 750 stoupenců na mítinku v metropoli Iowy Des Moines.

Hlasováním v Iowě a o pár dní později v New Hampshire má pro prezidentskou kampaň význam přesahující počet voličů v obou nepříliš lidnatých státech. Úspěch v těchto úvodních kláních může totiž povzbudit šance zdánlivého Clintonová řeční v Iowa City.outsidera. Nezdar může naopak pohřbít či oslabit naděje dosavadního favorita. Ještě víc to platí letos, kdy nekandiduje úřadující prezident a v obou táborech je nebývale mnoho vyrovnaných kandidátů.

Nerozhodnutí rozhodnou

Průzkumy zároveň ukazují, že mnoho stranických aktivistů není až do poslední chvíle rozhodnuto, komu dá hlas. Podle odhadů by se volebních shromáždění ve čtvrtek mělo zúčastnit zhruba 130 tisíc iowských demokratů a 80 tisíc zdejších republikánů.

Své oblíbence přijdou podpořit na některé z více než 1700 shromažďovacích míst ve školách, na hasičských stanicích a v komunitních centrech.

Obama si již nyní může připsat první zisk. Demokratický kandidát Dennis Kucinich, který v průzkumech obsazoval pravidelně spodní příčky, vyzval své stoupence, aby v primárkách podpořili právě Obamu. Hlasy přívrženců odpadlých uchazečů často hrají důležitou roli při úspěchu na volebních shromážděních.

Republikáni netáhnou

Barack Obama v Sioux City.Trochu stranou pozornosti, která se soustředí spíš na souboj mezi demokraty, zůstává soupeření v republikánském táboře. V něm dávají průzkumy v Iowě největší šance na úspěch bývalému arkansaskému guvernérovi Mikeovi Huckabeemu před někdejším guvernérem Massachusetts Mittem Romneym.

Podle úterních informací listu The Des Moines Register vede někdejší baptistický pastor Huckabee nad Romneym o šest procentních bodů, a to 32 procenty ku 26.

Se značným odstupem za nimi je arizonský senátor John McCain, který se více soustředí na republikánské primárky ve státě New Hampshire 8. ledna. Podle dnes zveřejněného průzkumu pro zpravodajskou stanici 7News vede McCain v New Hampshire s 31 procenty před Romneym, kterého preferuje 25 procent oslovených republikánů.

Pokud by hlasování v Iowě i New Hampshire dopadla, jak naznačují průzkumy, značně by to ztížilo Romneymu šance, že právě on bude moci bojovat o nástupnictví po Georgi Bushovi. Volby nového amerického prezidenta se uskuteční letos 4. listopadu.

Foto: Reuters, AP

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ