Počet zemřelých s covidem-19 ve Spojených státech přesáhl 100 tisíc. Vyplývá to z aktuálních propočtů Univerzity Johnse Hopkinse i agentury Reuters. Nakažených evidují USA zhruba 1,7 milionu. Zpomalení nárůstu mrtvých ale vedl úřady v mnoha amerických státech k uvolnění restrikcí.
V tomto měsíci podle Reuters umíralo každý den v průměru 1400 Američanů s covidem-19. Ještě v dubnu byly denní nárůsty mrtvých i dvoutisícové.
Během tří měsíců zemřelo v důsledku koronavirové infekce více Američanů než dohromady v důsledku válek v Koreji, ve Vietnamu a v Iráku dohromady. Infekční onemocnění zabilo také více Američanů než epidemie AIDS v letech 1981 až 1989.
Spojené státy mají zdaleka nejvíce případů koronavirové nákazy i jejích obětí na světě. Celosvětově si epidemie od propuknutí v Číně ke konci minulého roku vyžádala přes 353 tisíc životů; nakazilo se více než 5,6 milionu lidí. Nyní je za hlavní ohnisko pandemie pokládána Jižní Amerika. Brazílie dosud evidovala přes 390 tisíc případů infekce, což je druhý nejvyšší počet na světě.
Podle Reuters jsou Spojené státy na osmé příčce v počtu zemřelých s koronavirem na hlavu. USA mají tři úmrtí na 10 tisíc obyvatel, zatímco v Belgii, která smutné statistice vévodí, zemřelo v průměru osm nakažených z každých 10 tisíc obyvatel. Následují Španělsko, Británie a Itálie.
Brazílie hlásí přes 20 tisíc nakažených covidem-19 za den
Brazílie zaznamenala za posledních 24 hodin rekordních 20 199 nových případů nákazy koronavirem. Dohromady nejlidnatější latinskoamerická země eviduje už 411 821 nakažených. Vyplývá to z údajů, které ve středu zveřejnilo brazilské ministerstvo zdravotnictví. Mrtvých přibylo 1086; dohromady jich už největší latinskoamerická země má 25 598. Počet nových případů i obětí je vyšší než v předchozích bilancích.
Latinskou Ameriku a s ní pátou nejlidnatější zemi světa, kterou Brazílie se svými 212 miliony obyvateli je, považuje nyní Světová zdravotnická organizace (WHO) za nové epicentrum koronavirové pandemie.
Brazílie je nejhůře zasaženou zemí v Latinské Americe, co se zemřelých i nakažených týče. Na kontinentu ji následuje Peru, které má podle statistik americké Univerzity Johnse Hopkinse bezmála 130 tisíc potvrzených případů nákazy, a Chile s více než 82 tisíci nakaženými.
Předchozí den Brazílie registrovala dalších 16 324 případů nákazy koronavirem a 1039 nově zemřelých pacientů. Před dvěma dny země hlásila 11 687 nově potvrzených případů infekce a 807 obětí.
Dosud nejvyšší bilanci zemřelých (1188) hlásila tato jihoamerická země minulý týden. V počtu nakažených ji celosvětově překonávají pouze Spojené státy, kde se infekce potvrdila už u zhruba 1,7 milionu lidí.
Koronavirová krize tvrdě dopadla i na středoamerické Mexiko, kde za uplynulý den úřady zaznamenaly v souvislosti s covidem-19 za den podle úřadů 463 nových úmrtí, čímž celková bilance úmrtí vystoupala na 8597. V zemi se 126 miliony obyvatel se podle agentury Reuters od propuknutí nákazy nakazilo 78 023 lidí, z toho je rekordních 3463 nových případů.