Plynovod
USA jsou proti Nord Streamu 2. Zvýšil by "neblahý vliv" Ruska
17.05.2018 14:45
Spojené státy se obávají bezpečnostních rizik spojených s projektem plynovodu Nord Stream 2 mezi Ruskem a Německem a jsou proti němu, protože by mohl zvýšit "neblahý vliv" Ruska v Evropě. Prohlásila to v Berlíně expertka na energetickou politiku na americkém ministerstvu zahraničí Sandra Oudkirková, která v této souvislosti hovořila také o možnosti zavedení amerických sankcí.
"Měli bychom velkou radost, kdyby se projekt neuskutečnil," řekla Oudkirková novinářům. Diplomatka upozornila, že nový plynovod odkloní toky plynu od Ukrajiny, pro jejíž ekonomiku jsou poplatky za tranzit plynu důležitými zdroji příjmů. Navíc by podle ní Rusko mohlo plynovod využít k instalaci sledovacích zařízení v Baltském moři, které je vojensky citlivou oblastí.
USA se podle Oudkirkové snaží co nejnaléhavěji prosadit zastavení projektu. Diplomatka také poznamenala, že Kongres dal vládě USA právo uvalovat sankce v souvislosti s ruskými projekty na výstavbu produktovodů, pokud to bude nezbytné. "Jakýkoli projekt dálkového potrubí - a ve světě je mnoho různých potrubních projektů, na které se potenciálně vztahuje tato sankční pravomoc - je vystaven zvýšenému ohrožení sankcemi," varovala Oudkirková.
Americký prezident Donald Trump loni v srpnu podepsal zákon o sankcích proti Rusku, který už dříve schválily velkou většinou hlasů obě komory Kongresu. Zákon o sankcích umožňuje vládě mimo jiné zavést sankce proti firmám, které pomáhají při budování ruských vývozních plynovodů, jakým je například Nord Stream 2 vedený po dně Baltského moře do Německa.
Německá kancléřka Angela Merkelová má v pátek zamířit do ruského Soči na setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Dá se očekávat, že jedním z hlavních témat jejich diskuse bude zmíněný plynovod, jenž má výrazně zvýšit množství zemního plynu, který může Rusko dodávat do Evropy.
Ačkoli Merkelová tvrdě odsuzovala chování Ruska v konfliktech na východě Ukrajiny či v Sýrii nebo v případě útoku na dvojitého agenta v Británii, Německo si nutně potřebuje zajistit zásobování plynem a Berlín dospěl k závěru, že Nord Stream 2 představuje nejlepší možnost.
Mluvčí plynovodu Jens Müller však rozptyluje obavy USA a některých evropských zemí poukazem na skutečnost, že nový plynovod bude pro Evropu jen jedním z mnoha zdrojů zemního plynu. "Tento plynovod nebude možné využít k vydírání nebo negativnímu ovlivnění jakékoli země," cituje Müllera agentura AP.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.