Spojené státy po stažení svých vojsk ze Sýrie ponechají v zemi na určitou dobu "malou mírovou skupinu" asi 200 vojáků. Oznámila to ve čtvrtek v krátkém prohlášení mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová. Prezident Donald Trump loni v prosinci nařídil stažení 2000 amerických vojáků ze Sýrie po likvidaci posledních zbytků islamistických jednotek.
"Malá skupina mírových sil o síle 200 (mužů) zůstane v Sýrii po určitou dobu," uvedla Sandersová. Její prohlášení vydal Bílý dům krátce po Trumpově telefonátu s tureckým prezidentem Reccepem Tayipem Erdoganem. Prezidenti se podle úřední zprávy dohodli, že budou "pokračovat v koordinaci úsilí o vytvoření případné bezpečnostní zóny".
Jak dlouho "mírová skupina" v Sýrii zůstane ani kde bude umístěna, není známo. Krok by podle agentury Reuters mohl umožnit evropským spojencům USA, aby vyčlenili stovky svých vojáků na vytvoření a kontrolu bezpečnostních zón na severovýchodě Sýrie.
"Je to jasný signál spojencům a členům koalice, že tam do určité míry zůstaneme," řekl agentuře nejmenovaný americký činitel. Oznámené rozhodnutí by mohlo Bílému domu zároveň umožnit, aby se vyhnul kritice, že stažení vojáků ze Sýrie bylo unáhlené a mohlo by posílit islamisty.
Rozhodnutí americké administrativy přivítali zástupci arabsko-kurdské milice (SDF), která bojuje ve východní Sýrii proti zbývajícím bojovníkům samozvaného Islámského státu (IS). "Toto rozhodnutí by mohlo přesvědčit některé evropské země, zejména naše partnery z mezinárodní koalice proti terorismu, aby své jednotky ponechaly v regionu," řekl podle agentury Reuters Abdal Karím Umar ze SDF.
Evropské státy se podle Reuters zatím zdráhají poskytnout své vojáky pro operace v Sýrii, pokud nedostanou americké ujištění, že Spojené státy se v regionu budou dál angažovat. Vlivný republikánský senátor Lindsey Graham minulý týden prohlásil, že američtí generálové požádají spojence, aby svými jednotkami přispěli ke stabilizaci oblastí osvobozených od bojovníků Islámského státu.
Milice SDF se v posledních dnech soustřeďuje na vesnici Baghúz, poslední baštu IS v Sýrii. Už přes týden tam v obležení přebývá zhruba 300 bojovníků IS spolu se stovkami zřejmě jejich rodinných příslušníků. Reuters s odvoláním na jednoho svědka informoval, že z obležené vesnice na hranici s Irákem odjelo velké množství nákladních aut s civilisty. Není ale jasné, zda tam ještě nějací zůstali.
Po ztrátě Baghúzu přijde IS o poslední území, které ovládá. Od roku 2014 přitom postupoval Irákem a Sýrií a na značné části území těchto zemí vyhlásil chalífát. V Iráku byl poražen v roce 2017.