Středozápad Spojených států sužuje sněhová kalamita a náledí, které si v posledních dnech vyžádaly nejméně 18 lidských životů. Od Jižní Dakoty přes Oklahomu až po Texas byl vyhlášen stav nouze, jsou uzavřena letiště a zablokovány dálnice, na kterých mnohde došlo k řetězovým nehodám.
Z pěti států jsou hlášeny rozsáhlé výpadky elektřiny, informovala na svém serveru zpravodajská stanice BBC.
ČTĚTE TAKÉ: Spojené státy sužuje sněhová bouře. Zatím má 23 obětí
"Bouře zasáhla dvě třetiny Spojených států," prohlásil mluvčí národní meteorologické služby USA Chris Vaccaro. "Dopady bouře se projevují nejrůznějšími způsoby, od lijáků s hromobitím na pobřeží Mexického zálivu přes náledí v Nové Anglii až po sněhové vánice na prériích," dodal. Přívaly sněhu zasáhly zejména deset centrálních států USA od Dakoty po Oklahomu.
Varování před sněhovou bouří bylo vydáno pro části Západní Virginie a Severní Karolíny. V některých částech USA napadlo až 60 centimetrů sněhu. Dálnice v centrální části země jsou zablokované, letiště uzavřená. Mnoho Američanů se nedostalo na vánoční svátky domů a muselo je oslavit tam, kde právě uvízli.
"Všichni si přáli bílé Vánoce, tak je tedy dostali," prohlásil zástupce šerifa pro okres Guthrie v Iowě Jesse Swenson. V jeho okresu napadlo 15 centimetrů sněhu a silnice jsou vesměs neprůjezdné. Mnoho motoristů našlo útočiště v kostelích a ve školách.
V Oklahoma City naměřili 35 centimetrů sněhu, což mnohokrát překonalo dosavadní rekord šesti centimetrů z roku 1914. Oklahomské hlavní letiště bylo na řadu hodin uzavřeno, zrušeno muselo být přes 70 letů. Po přechodu bouře však bylo zase uzavřeno. Centrální Kansas hlásí vichřici o rychlosti 80 kilometrů za hodinu, vánice v Texasu přinesly do některých míst až 1,5 metru sněhu.
ČTĚTE TAKÉ: Sněhová bouře na východě USA ochromila dopravu
Na Slovensku tají sněhy, záplavy mají první oběť
Bouřlivá fronta, která se začala vytvářet v úterý na jihozápadě USA, se rozvinula na sever a pomalu se posouvá k východnímu pobřeží. Podle předpovědí v nejbližší době postupně zasáhne široký pruh atlantického pobřeží USA od Nové Anglie přes Washington po Severní Karolínu.
Foto: ČTK