Americké ministerstvo spravedlnosti se pustilo do další právní bitvy se státem Kalifornie, který se vzpírá kompetenci federálních úřadů v otázce ochrany přistěhovalců žijících v USA bez dokladů. Ministerstvo minulý měsíc Kalifornii zažalovalo za přijetí údajně protiústavních přistěhovaleckých zákonů. Vyvolalo to další soudní spor, tentokrát o právo nakládat s federálními pozemky.
Soud v Sacramentu bude projednávat žalobu, v níž se ministerstvo spravedlnosti domáhá zrušení kalifornského zákona, který blokuje možnost federální vlády prodávat státní pozemky soukromníkům. "Kalifornie se znovu uchýlila k přijetí extremistického zákona blokujícího federální vládu, který v žádném jiném státě USA neexistuje. Tentokrát jde o právo držby federálních pozemků," prohlásil zástupce ministerstva spravedlnosti Jesse Panuccio.
Demokraty ovládaná Kalifornie loni přijala přistěhovalecký zákon, který zakazuje místní policii ptát se zadržených osob, zda pobývají v zemi legálně. Brání také místním úřadům spolupracovat na protipřistěhovaleckých akcích s federálními úřady. Právní norma je projevem nesouhlasu s tvrdou protiimigrační politikou prezidenta Donalda Trumpa. Ministerstvo spravedlnosti počátkem března podalo žalobu s tím, že Kalifornie porušuje ústavou garantovanou svrchovanost federálních zákonů.
Podobný scénář se podle všeho bude odvíjet i v případě sporu o právo disponovat federálními pozemky. Kalifornie se snaží zabránit tomu, aby vláda měla právo převádět či prodávat pozemky do privátních rukou. Zákon přijal loni na podzim kalifornský parlament v obavě, že Trumpova vláda bude prodávat pozemky realitním developerům a těžebním společnostem v rozporu s požadavky ochrany životního prostředí.