Tažení evangelikálů
V Brazílii mají obří Šalamounův chrám. Obavy katolíků
01.08.2014 16:15
Slavná socha Krista Spasitele nad Rio de Janeirem je vedle této monumentální stavby prcek. V brazilském São Paulu se ve čtvrtek večer otevřely brány obřího Šalamounova chrámu (Templo de Salomão). Stavba patří evangelikální Univerzální církvi Království Božího (IURD; Igreja Universal do Reino de Deus) a pojme 10 tisíc věřících.
Otevírací ceremonie se zúčastnili četné osobnosti z náboženství i politiky, mezi nimi brazilská prezidentka Dilma Roussefová. Ta před blížícími se volbami bojuje o každý hlas - a v případě evangelikálů je oč usilovat. Tvrdí se, že církev IURD přímo či nepřímo kontroluje kolem pěti milionů voličů.
Budova obestavěná sloupy je replikou Šalamounova chrámu, který byl postaven v Jeruzalémě deset století před Kristem. Chrám v São Paulu má plochu 75 tisíc metrů čtverečních, je vysoký jako osmnáctipatrový dům a stál zhruba 224 milionů eur (kolem 61 miliard Kč.).
Část kamenů na jeho konstrukci přivezli z Izraele, konkrétně z oblasti Hebronu. Drahé osvětlení má imitovat noční náladu v Jeruzalémě. Na obou stranách oltáře visí velké obrazovky dovozené z Belgie, které umožňují sledovat mše i těm, kdo jsou až v úplně posledních řadách.
Oficiálně se obvykle uvádí, že Univerzální církev Království Božího má v Brazílii asi dva miliony věřících, ale církev sama hovoří o počtu více než pětkrát vyšším. Od svých věrných požaduje, aby jí odevzdávali 10 procent ze svých příjmů, takže může na různých místech země zřizovat velké stavby.
V čele IURD stojí kontroverzní a podnikatel Edir Macedo, jeden z nejbohatších mužů země. Macedo, který si říká "biskup", vybudoval mediální impérium, které je u mnoha tamních novinářů velmi ceněno. Jak doma v Brazílii, tak v USA se ale proti Macedovi vede vyšetřování kvůli daňovým únikům a zneužívání darů. Americký magazín Forbes odhadl jeho mění na 820 milionů eur.
Na začátek slavnostní otevírající ceremonie přiletěl Macedo vrtulníkem a přistál na střeše chrámu, kde je heliport.
Gigantická církevní stavba je symbolem stále se zvyšující moci evangelikálů v největší zemi Jižní Ameriky. Většina Brazilců se sice stále označuje za katolíky, ale jejich řady řídnou. Za uplynulé čtyři desítky let se jejich podíl ve společnosti snížil z 90 na 65 procent.
Letniční církve posilují v Brazílii svůj vliv. Několik z jimi kontrolovaných stran sedí v Národním kongresu, dvoukomorovém parlamentu. Jejich frakce se zasazuje za tradiční rodinné hodnoty a brání se jakékoli liberalizaci zákona o potratech či uznání homosexuálů.
Edir Macedo založil svou církev roku 1977. Dnešní boháč začínal jako prostý úředník. Nyní patří k nejvlivnějším lidem v zemi. Ingreja Universal je zastoupena ve více než sto zemích.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.