Impeachment
V Senátu USA začíná proces s Trumpem, organizace ještě jasná není
21.01.2020 06:00
Americký prezident Donald Trump je třetí hlavou Spojených států, která čelí ústavní žalobě vznesené Sněmovnou reprezentantů. Impeachmentový proces, ve kterém mu hrozí sesazení z funkce, byl formálně zahájen v Senátu minulý týden ve čtvrtek přečtením žaloby, fakticky ale začne toto úterý přijetím organizační rezoluce, po které budou následovat úvodní prohlášení obhajoby a obžaloby.
Předpokládá se, že senátoři v procesu, který může trvat i několik týdnů, prezidenta osvobodí, jako to učinili v případě Trumpových předchůdců Andrewa Johnsona v roce 1868 a Billa Clintona v roce 1998. Demokraty ovládaná sněmovna viní republikána Trumpa ze zneužití úřadu a obstrukcí vůči Kongresu, což prezident označuje za politický hon na čarodějnice.
Sněmovna ústavní žalobu vznesla loni před Vánocemi a minulý týden ve středu případ předala Senátu, kde žalobu o den později přečetl zástupce dolní komory Adam Schiff. Následně složili přísahu předseda Nejvyššího soudu USA John Roberts, který na proces bude dohlížet, a také senátoři. Jejich úkolem je v procesu působit v roli nezávislé soudní poroty.
Proces v Senátu má být podle dostupných informací veden šest dní v týdnu, od pondělí do soboty, jednání bude začínat vždy ve 13.00 místního času (19.00 SEČ) a končit po čtyřech či pěti hodinách. Výjimkou bude úterní jednání, které se zřejmě protáhne na více než pět hodin.
Co nejrychleji a beze svědků
Jak přesně bude proces vypadat, bude jasnější první úterý. Trump po republikány ovládaném Senátu chtěl, aby žalobu ihned odmítl, což se s největší pravděpodobností nestane, neboť senátoři upřednostňují její projednání s následným osvobozením prezidenta. Rovněž se neví, zda budou podobně jako při sněmovním vyšetřování pozváni svědci. Na nich a také na předložení nových dokumentů trvají demokraté, naopak republikánské vedení Senátu chce věc projednat co nejrychleji a bez předvolaných svědků.
Šéf senátních republikánů Mitch McConnell nicméně přislíbil, že o svědcích se rozhodne po úvodních projevech. Ty mohou trvat až 24 hodin na každé straně sporu, což ve výsledku znamená deset jednacích dnů. Demokraté chtějí hlasovat o svědcích ještě před úvodními projevy. Vůdce demokratické menšiny v Senátu Chuck Schumer totiž chystá dodatek k organizační rezoluci, jehož součástí bude požadavek svědeckých výpovědí a také vydání dokumentů, které dosud Bílý dům kongresmanům odmítal poskytnout.
Úterní slyšení tedy otevře McConnell návrhem organizační rezoluce, o které budou moci Trumpův právní tým a zástupci Sněmovny reprezentantů dvě hodiny debatovat. Poté Schumer může předložit případné dodatky a následovat bude opět dvouhodinová argumentace.
Přísná pravidla chování
Zatímco organizace procesu zůstává neznámá, jasno je naopak o pravidlech důstojného chování. Ta byla stanovena již minulý týden během formálního začátku. Senátoři musejí zachovávat ticho v sále, nesmí používat telefony ani jiná elektronická zařízení a předsedu Nejvyššího soudu Robertse musejí oslovovat plným titulem. Pokud budou senátoři během procesu jako porotci hlasovat, musejí tak učinit vestoje.
Jestliže budou chtít senátoři vést debatu, například o dodatcích ke zmíněné organizační rezoluci, musejí formálně ukončit procesní sezení. Aby se následné debaty mohli zúčastnit jen senátoři, je třeba ve stočlenné horní komoře nejméně 51 hlasů, v opačném případě se bude věc projednávat veřejně. Schumer ve čtvrtek naznačil, že bude požadovat omezení počtu možných přerušení.
Zájmy Sněmovny reprezentantů jako žalující strany bude v procesu hájit sedmičlenná skupina demokratických kongresmanů vedená šéfem sněmovního výboru pro zpravodajské služby Schiffem.
Trumpa jako žalovaného bude bránit tým v čele s právním poradcem Bílého domu Patem Cipollonem a prezidentovým právníkem Jayem Sekulowem. Součástí obhajoby bude i Ken Starr, který v devadesátých letech vyšetřoval tehdejšího demokratického prezidenta Billa Clintona a umožnil ústavní žalobu proti němu. Proti impeachmentu vznese na Trumpovu žádost argumenty i známý ústavní právník Alan Dershowitz, který se ale brání tomu, aby byl označován za plnohodnotného člena prezidentova právního týmu.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.