V americkém hlavním městě Washingtonu se sejde několik tisíc ateistů. Hodlají oslavit skutečnost, že nevěří v Boha, ukázat, že je jich hodně, ale i změnit svou veřejnou image. Na takzvaný Woodstock pro ateisty by podle organizátorů mohlo dorazit až třicet tisíc osob, uvedla rozhlasová stanice NPR.
Oficiálně se akce jmenuje Manifestace rozumu. Zúčastní se jí známí ateisté, jako je například britský zoolog Richard Dawkins, jenž nejen ve Spojených státech vzbudil rozruch svou knihou Boží blud z roku 2006. Na shromáždění přijde i nevěřící komik Eddie Izzard a zahraje tu skupina Bad Religion známá ateistickými postoji.
Podle organizátora setkání Davida Silvermana je jedním z hlavních záměrů akce povzbudit ateisty, kteří se za své přesvědčení stydí. "Chceme jim dát najevo, že se mohou projevit. A pokud se nemohou projevit, tak se aspoň dozvědí, že nejsou sami, a někdy v dohledné době pak třeba odhalí své smýšlení před rodinou," uvedl.
Podle ateisty Hermanta Mehty totiž v současných Spojených státech, kde převládají věřící lidé, není snadné dát takové přesvědčení najevo. Ateisté prý mají problém s image. "Pokaždé, když člověk v médiích slyší slovo ateista, je před ním nějaké adjektivum. Například rozzlobený ateista, militantní ateista či zarytý ateista. Nikdy se nemluví o šťastných, usmívajících se ateistech," řekl.
Otevřeně zavrhovat Boha v zemi, která má největší podíl věřících v západním světě, podle Mehty vyžaduje odvahu. Člověk prý riskuje, že přijde o přátele, rodinu, či dokonce zaměstnání. Respondenti jednoho průzkumu veřejného mínění pak například uvedli, že u ateistů je mnohem větší pravděpodobnost, že se dopustí krádeže, než u sexuálních násilníků. "Lidé si myslí, že ateisté jsou nemorální, nedůvěryhodní a nevolitelní," podotkl.
Mehta, jenž provozuje ateistickou charitu, proto věří, že ateisté by se měli inspirovat homosexuály a více lidem vysvětlovat, že jsou stejní jako kdokoliv jiný. Pokud podle něj lidé ateisty lépe poznají, nebudou se na ně dívat skrz prsty.
Greta Christinová, která stejně jako Mehta píše blog o ateismu, s tím ale zcela nesouhlasí. Někdy je podle ní třeba se jasně a nahlas postavit za své názory. "Myslím, že nám prospěje i to, když dáme najevo, že je třeba s námi počítat, že po sobě nenecháme šlapat, že jsme zmobilizovaní, organizovaní a budeme jednat, když nás někdo naštve," řekla.
Silverman věří, že ateisté v USA mají v každém případě na své straně čas i společenskou dynamiku. Nejrychleji rostoucím náboženstvím je podle něj ve Spojených státech nyní žádné náboženství. Naději mu dává pohled do Kanady a některých částí Evropy, kde náboženství vymírá. "Myslím, že Amerika není příliš pozadu. Věřím, že za dvě desetiletí budeme v pozici, kdy bude nehlášení se k víře normální," řekl.