Venezuelský parlament hlasoval o sesazení prezidenta

Zahraničí
10. 1. 2017 22:35
Venezuelský prezident Nicolás Maduro.
Venezuelský prezident Nicolás Maduro.

Snaha venezuelského parlamentu o sesazení nepopulárního prezidenta Nicoláse Madura nemá podle médií velkou šanci na úspěch. Den poté, co parlament v pondělí schválil usnesení, podle něhož Maduro neplní povinnosti svého úřadu a měl by odstoupit, se vládní socialisté obrátili na justici dlouhodobě nakloněnou prezidentovi, aby usnesení zneplatnila. Nejvyšší soud již oznámil, že podle ústavy parlament nemůže prezidenta sesadit.

Podle některých expertů by rozhodnutí parlamentu, v němž poslanci viní Madura z hluboké ekonomické krize, mělo vést k sesazení prezidenta a vypsání nových voleb do 30 dnů. Mnohem pravděpodobnější ale je, že Maduro zůstane u moci a jen se dál vyostří politická krizi v zemi. Poslanci z prezidentovy strany, kteří před hlasováním opustili sál, totiž považují usnesení za neúspěšný pokus o převrat.

"Nejsme blázni. Víme velmi dobře, že to nepřinese volby. Přesto nemůžeme přestat plnit naše ústavní povinnosti," řekl na závěr pondělního zasedání parlamentu jeho bývalý předseda Henry Ramos Allup. Dodal ale, že tento krok není zbytečný. Další opoziční poslanec Freddy Guevara zdůraznil, že opozice bude vyvíjet neustálý tlak, včetně demonstrací v ulicích, "dokud nebudou volby".

Šéf poslanců Madurových socialistů Héctor Rodríguez v úterý vyzval nejvyšší soud, aby usnesení parlamentu zneplatnil. "Podáváme stížnost proti usnesení Národního shromáždění, proti Národnímu shromáždění, jehož krok je nelegální, neústavní a dovršil onu grotesku, kterou jsme viděli včera (v pondělí)," řekl médiím ve chvíli, kdy přinesl podnět do sídla nejvyššího soudu.

Koalice stran, které jsou vůči prezidentovi v opozici, má již rok většinu v tamním parlamentu. Většinu zákonů, které poslanci za tu dobu přijali, ale Nejvyšší soud označil za neústavní.

Venezuela je přitom v hluboké ekonomické krizi, v níž se obyvatelům nedostává základních potravin a léků a z níž opozice viní hospodářskou politiku socialistické vlády. I tamní církev před několika dny označila vládu prezidenta Madura za nejhorší za poslední půlstoletí.

Opozice se snaží uspořádat referendum o Madurově odvolání, čemuž se ale vláda s pomocí Nejvyššího soudu snaží všemožně zabránit. Ke svolání plebiscitu se opozici loni podařilo v první fázi shromáždit více podpisů, než bylo potřeba. Druhou fázi procesu ale v říjnu zastavila volební komise kvůli vyšetřování údajných podvodů při sbírání podpisů.

Od konce října vede vláda a opozice za zprostředkování Vatikánu jednání o krizi v zemi. Rozhovory zatím nepřinesly žádný větší výsledek, kromě propuštění několika málo politických vězňů. Opozice tvrdí, že vláda využila dialogu jen k tomu, aby získala čas a zabrzdila konání referenda o odvolání prezidenta.

Právě dnes totiž vypršel důležitý termín. Pokud by se bývalo referendum stihlo do úterý a vyslovilo se pro odvolání prezidenta, musely by se konat předčasné volby. Uskuteční-li se plebiscit v následujícím období, bude v případě odvolání Maduro nahrazen viceprezidentem, který je z téže politické strany.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ