Nový trend
Vodka v řiti? Passé. Teď je v oblibě vdechování alkoholu
12.07.2013 07:00
Zpíjení se až do bezvědomí je "out", passé prý je i lití panáku do oka nebo vstřikování vodky do řitního otvoru. Nová cesta k opilosti vede přes plíce. Už několik měsíců se především mladí Američané baví tím, že vdechují alkohol. Problém je, že taková opička je dost nebezpečná.
Po pití alkoholu se tloustne a nadto je nasávání z lahve nebo skleničky dost nuda. Kouřením alkoholu se lze naopak rychle opít, je to novinka a navíc trochu praštěná.
Už několik měsíců je ve světě, hlavně ve Spojených státech, v kurzu oddávání se alkoholickým výparům. Jejich vdechování se člověk může přivést do podroušeného stavu různými způsoby.
K postupu označovanému "vaportini" (viz video) je nejlepší skleněná koule, do níž se nalije alkohol, který ohřívá svíčka. Výpary se inhalují brčkem, které se vsune do koule.
Ale pozor! Neponořujte ho do alkoholu.
Zprvu se říkalo, že tento způsob konzumace truňků je jen chvilková móda, jež rychle pomine. Zatím to tak ale nevypadá.
Revoluční vynález?
"Vaportini" už nabízejí různé bary po celých USA a přístroj na něj lze zakoupit na internetu za 30 dolarů. Jeho vynálezkyní je jistá Juli Palmerová. Líčí, že při vymýšlení instrumentu se inspirovala svou návštěvou ve Finsku, kde její přátelé lili vodku na horký kámen a opíjeli se výpary tradičního ruského šnapsu. Palmerová chválí svůj výtvor jako "nový revoluční způsob pití alkoholu".
Za přístroj od Američanky však není třeba utrácet drahocenných 30 dolarů. Stejnou službu vám udělá třeba obyčejná, nějakým způsobem ohřívaná lahev a pár dalších drobností. Inhalovat lze vše včetně piva či vína.
Technicky ještě snadnější je použít suchý led. Ten vhodíte nejlépe do nějaké termolahve, přelijete ho alkoholem a pak už jen čekáte, až začne stoupat pára. A vdechujete a vdechujete.
Jeden fanoušek této formy konzumace alkoholu dokonce v americké televizi ABC25 tvrdil, že tímto způsobem zhubl o 35 kilogramů. Nabízí se otázka, jak ten musel předtím chlastat...
Co je zvláštního a současně nebezpečného na vdechování alkoholu? Oproti běžnému násoskování se alkohol inhalací dostává přímo do krevního oběhu a tím i rychle do mozku. Odpadá oklika přes žaludek a játra, kde se alkohol zčásti odbourává.
Alkoholové opojení z výparů je silnější a přichází rychle, podobně jako u kokainu nebo marihuany. A také rychleji končí.
Nebezpečí vdechování spočívá mimo jiné v tom, že může rychleji dojít k otravě alkoholem. Ten dále napadá sliznice a poškozuje celý dýchací trakt. A to ještě vůbec nejsou známé dlouhodobé důsledky.
Při kouření alkoholu také odpadá přirozená ochranná funkce těla. Kdo se hodně napije, tomu je obvykle špatně a případně se i pozvrací. Kdo kouří alkohol, tomu je zle až za delší dobu, a když vyvrhne obsah žaludku, je to neúčinné. V žaludku totiž není nic, co by mělo jít pryč.
Mýtem také je, že při vdechování alkoholu se do těla nedostávají žádné kalorie. Dostávají, byť v menším měřítku. Experti se domnívají, že inhalace alkoholu si dříve či později vyžádá lidské životy. Nejohroženější skupinou jsou prý mladé dívky.
Je ovšem třeba dodat, že kouření alkoholu není úplná novinka. V různých podobách se objevovalo už v minulosti. Nebývalo však módním trendem.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.