Volby v Hondurasu: <span>nesnadná situace pro Obamu</span>

Zahraničí
30. 11. 2009 15:00
Vítěz kontroverzních voleb v Hondurasu Porfirio Lobo
Vítěz kontroverzních voleb v Hondurasu Porfirio Lobo

Vítěz kontroverzních voleb v Hondurasu Porfirio LoboNedělní prezidentské volby v Hondurasu vyhrál konzervativec Porfirio Lobo. Stalo se tak pět měsíců po převratu. USA nového prezidenta nejspíše nerady uznají, čímž se ale střetnou s řadou latinskoamerických zemí, které volby odmítají.

Vypadlo by to jako zcela obyčejná zpráva: kandidát opozice Porfirio Lobo jasně vyhrál prezidentské volby v Hondurasu. Výsledek uznal i jeho hlavní rival Elvin Santos. Volební účast byla podle hlavního volebního orgánu vysoká, vyšší než v minulých volbách.

Problém je v tom, že se volby konaly pět měsíců po převratu, ve kterém byl sesazen prezident Manuel Zelaya, který nastoupil příliš levicovou cestu. Důvodem k puči bylo, aby se "Honduras nestal socialistickým spojencem Venezuely," jak řekl Plukovník Herberth Bayardo, který Zelayu odvážel na letiště (viz TÝDEN 28/09).

Samozřejmě latinskoamerické země, kterým vládnou levicoví prezidenti (z velké části sami pučisté) odmítají Loba uznat a hovoří o potlačování demokracie. Volby neuznává ani regionální hegemon Brazílie, která se snaží sehrávat stále významnější roli.

ČTĚTE TAKÉ: Honduraská prezidentská krize zažehnána? Podepsali dohodu

A právě to může přidělávat vrásky americkému prezidentovi Obamovi, protože ten by rád otočil list a zahájil éru nových vztahů s latinskoamerickými zeměmi. Jak píše agentura Reuters Spojené státy se snažily v uplynulých měsících dosáhnout toho, aby byl Zelaya znovu uveden do úřadu. Musely ale rezignovat. Americké ministerstvo zahraničí volby označilo za „nutný a významný krok vpřed", ale neoznámilo, jestli USA nového prezidenta uznají.

Sesazený honduraský prezident Manuel ZelayaPodle agentury AP Zelaya v reakci na toto prohlášení řekl, že USA budou svého postoje k volbám litovat. "Pokud jsou demokraty ve své zemi, měly by být také demokraty v Latinské Americe," uvedl v telefonickém rozhovoru Zelaya, který Loba označil za slabého vůdce, jehož prý nebude uznávat lid ani většina zemí.

"Brazílie bude zachovávat svůj postoj, protože není možné akceptovat převrat," řekl jasně brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva. Ostatně Brazílie je do celé záležitosti vtažena i tím, že sesazený Zelaya pobývá na jejím velvyslanectví.

Podobně jako brazilský prezident hovoří třeba i představitelé Argentiny. Naopak Panama, Peru či Kostarika výsledky voleb podpořily. Téma Hondurasu poznamenalo i 19. iberoamerický summit 22 španělsky a portugalsky hovořících zemí v portugalském Estorilu. Jeho účastníci se na okraj pokusí zaujmout společný postoj k volbám v Hondurasu. Fakt je ten, že je nepravděpodobné nalezení konsenzu.

ČTĚTE TAKÉ: Honduras omezil občanské svobody a zavřel dvě média

Jednotný není ani Evropský parlament, který se "rozdělil ideologicky", jak píše na svém blogu europoslanec Edvard Kožušník. Ten byl na volby do Hondurasu vyslán za parlament jako pozorovatel. "Myslím si, že tady nejde jen o Honduras. Jedná se o to, jestli se podaří Hugo Chavesovi uplatnit svůj návod na změnu ústavy a dostat Honduras do své sféry vlivu," píše. Tato věta, se kterou by socialisté (a nejenom oni) v žádném případě nesouhlasili, může vysvětlovat, proč se dá jenom těžko čekat jednotný postoj nejenom od Evropského parlamentu, ale i od unie jako takové.

Sčítání hlasů v honduraském San Pedro SulaHonduras patří k nejchudším zemím kontinentu. Důležitým příjmem země jsou peníze, kteří posílají Hondurasané z jiných zemí, především z USA. Dalším zdrojem financí je káva. Honduras je jejím druhým největším producentem ve Střední Americe.

Porfirio Lobo z Národní strany Hondurasu (PNH) získal podle předběžných oficiálních výsledků 56 procent hlasů, zatímco Elvin Santos z Liberální strany Hondurasu (PLH) jen 38 procent. Účast byla podle oficiálních zdrojů 61,3 procenta ze 4,6 milionu registrovaných voličů. Odpůrci hlasování však tvrdí, že to bylo jen 30 až 35 procent.

Jednašedesátiletý Lobo, přezdívaný Pepe, pochází z bohaté zemědělské rodiny z východohonduraského okrsku Olancho. Podle agentury AFP je jedním z největších pěstitelů kukuřice a sóji v převážně zemědělském Hondurasu. Jako člen nejkonzervativnější honduraské pravicové strany politiku v zemi s jednou z nejvyšších zločinností na světě dlouhodobě opírá o téma bezpečnosti.

Foto: ČTK/AP

Autor: arf , ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ