Honduraský soud uznal sedm lidí vinnými z vraždy ekologické aktivistky Berty Cáceresové. Smrt této známé bojovnice za ochranu životního prostředí a práva domorodých obyvatel v březnu 2016 vyvolala velké pobouření a k objasnění vraždy tehdy vyzval i Bílý dům a Vatikán. Výši trestu pro odsouzené vynese honduraský soud 10. ledna.
Vraždu třiačtyřicetileté Cáceresové si podle soudu objednal jeden z šéfů energetické společnosti Desarrollos Energéticos S.A. (DESA) kvůli výstavbě přehrady a vodní elektrárny Agua Zarca na řece Gualcarque. Cáceresová totiž organizovala protesty proti tomuto projektu.
Soud ve čtvrtek uznal vinným z vraždy jednoho z manažerů firmy DESA Sergia Rodrígueze, který na zabití aktivistky najal bývalého šéfa ochranky této firmy Douglase Bustilla. Mezi dalšími odsouzenými jsou i dva bývalí vojáci. Podle honduraských zákonů za vraždu hrozí 30 let vězení.
Cáceresová byla zastřelena v březnu 2016 ve svém domě ve městě La Esperanza na západě země. Podle výpovědi svědků do domu vnikli nejméně dva muži, kteří postřelili i dalšího ekologického aktivistu Gustava Castra. Ten přežil díky tomu, že předstíral, že je mrtvý. Za pokus o jeho vraždu hrozí čtyřem z odsouzených dalších 20 let vězení.
Rodina Cáceresové i místní organizace bojující za lidská práva ale čtvrteční verdikt soudu nepovažují za dostatečný, protože na lavici obžalovaných měli podle nich usednout i další lidé z vedení firmy DESA. "Máme rozsudky, ale ne spravedlnost," uvedla dcera zavražděné ženy.
Soud také konstatoval, že o vraždu Cáceresové se pokusila skupina neúspěšně už o měsíc dříve, v únoru 2016. Po smrti Cáceresové místní média psala, že žena si opakovaně stěžovala, že jí vyhrožují smrtí majitelé pozemků či policisté a vojáci.