Vyšetřování ukázalo <span>závady na ventilu</span> vrtu Deepwater

Zahraničí
12. 5. 2010 20:38
Vůbuch na ropném vrtu způsobil ekologickou katastrofu.
Vůbuch na ropném vrtu způsobil ekologickou katastrofu.

Vůbuch na ropném vrtu způsobil ekologickou katastrofu.Vyšetřování Sněmovny reprezentantů zjistilo, že bezpečnostní ventil na ropném vrtu těžební plošiny Deepwater Horizon v Mexickém zálivu byl vadný a zařízení nebylo schopné uzavřít po nehodě potrubí. Ropná společnost BP, která vrt provozuje, v současnosti uskutečňuje druhý pokus nasadit na vrt těsnicí zvon a zastavit tak únik ropy.

"Ventil, který měl zabránit úniku ropy z vrtu v případě nehody, měl závadu na hydraulickém systému a zařízení tak nemělo dostatečnou sílu na proříznutí vrtného potrubí a jeho utěsnění," prohlásil šéf vyšetřovacího podvýboru Bart Stupak na slyšení ve Sněmovně reprezentantů v rámci vyšetřování této ekologické katastrofy. "Bezpečnost celého zařízení spočívala na výkonu netěsnícího a zřejmě vadného uzavíracího ventilu," zdůraznil Stupak.

Vyšetřovací podvýbor zjistil nedostatky při tlakových testech vrtu prováděných v den neštěstí. V prvním testu zařízení nevyhovělo, v druhém, opakovaném testu byly výsledky málo uspokojivé. Krátce po druhém testu došlo k výbuchu.

Výbor určil celkem "čtyři závažné okruhy problémů protiúnikového ventilu" užitého v Deepwater Horizon. Výrobce zařízení, firma Transocean, naznačila v rámci vyšetřování 260 teoretických možností závady ventilu. "Jak může být zařízení, které má 260 možností selhání, považováno za pojistku proti nehodě?" ptal se Stupak.


K TÉMATU: Ropná katastrofa: skvrna již dosáhla ústí Mississippi
                    Účet za únik ropy v Mexickém zálivu je 14 miliard dolarů

Poslanec Joe Barton, lobbující za ropný průmysl, vyzval Kongres, aby neomezoval příbřežní těžbu ropy, ale postihl nanejvýš společnosti zodpovědné za neštěstí. "Byla to jen nehoda, žádný zásah boží. Je to něco, s čím se mělo a musí počítat. Zjištěná fakta ukazují, že šlo se vší pravděpodobností o nedbalou údržbu," řekl Barton.

Ropná společnost se pokouší zastavit únik ropy do moře.Po výbuchu a následném potopení těžební plošiny Deepwater Horizon uniklo za tři týdny do moře na 15 milionů litrů ropy. Ropná skvrna ohrožuje americké pobřeží od Louisiany po Floridu. Po změně větru se nyní skvrna posouvá na západ a mohla by se dostat až k území Texasu. Přístavy na americkém pobřeží Mexického zálivu dnes ale oznámily, že zůstávají v provozu bez ohledu na přibližování skvrny.

V Mexickém zálivu se zatím pobřežní americká odbočka britské společnosti BP snaží zastavit další únik ropy a šíření skvrny. V současnosti podle agentury AP spouští k unikajícímu vrtu druhý zvon, menší a lehčí než první, ale zato, jak doufají, technicky vhodnější. Technici poté chtějí do zvonu čerpat horkou vodu a metanol, aby zabránili hromadění ledu, což byla údajně příčina neúspěchu prvního zvonu. Představitelé BP nezaručili, že tento pokus bude úspěšný, s ohledem na hloubku téměř 1,6 kilometru pod hladinou, ohromné tlaky vody, bez viditelnosti a za proměnlivých proudů.

Foto: ČTK/AP

Autor: ČTK

Další čtení

Donald Trump před svými příznivci

Trump je 100 dnů v úřadu. Vychválil se do nebe, brání mír, oživil ekonomiku

Zahraničí
30. 4. 2025

Soud otevřel případ odpírače vojny. Za komunistů odmítl vojenské cvičení

Zahraničí
Aktualizováno: 30. 4. 2025 02:06

Při požáru restaurace na severovýchodě Číny zemřelo 22 lidí, příčina je neznámá

Zahraničí
29. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ