Čtvrteční vražedná střelba majora Nidala Malika Hasana v texaském Fort Hood, která si vyžádala 13 mrtvých a 30 zraněných, podle všeho nebyla výsledkem spiknutí, ale důsledkem emocionálního, ideologického a náboženského tlaku. Tento předběžný a neoficiální závěr vyšetřovatelů zveřejnil deník The New York Times.
V Hasanově počítači bylo zjištěno, že o problematice amerického zásahu v Iráku a Afghánistánu sice na internetu debatoval, ale zdá se, že nikdy neměl kontakt s kterýmkoli známým teroristou.
ČTĚTE TAKÉ: Hrdinka z Fort Hood: policistka zneškodnila střelce
OBRAZEM: USA truchlí po útoku ve Fort Hoodu
Vyšetřovatelé zatím nevyloučili možnost, že Hasan byl přesvědčen, že uskutečňuje sebevražednou misi. Došli však na základě výpovědí řady svědků k závěru, že trpěl emocionálními problémy a byl vyčerpán napětím, které přinášela jeho práce s válečnými veterány, postiženými často vážnými psychickými potížemi z irácké a afghánské války. Právě tyto problémy jej posouvaly ke stále extrémnějšímu vyznání víry a vyvrcholily v okamžiku, kdy měl do oblastí bojů sám odletět, což rozhodně odmítal.
"Je ještě brzy na definitivní závěry, ale zatím vše nasvědčuje tomu, že právě v tomto se nám protíná většina faktorů," řekl listu anonymně jeden z vyšetřovatelů.
Tyto předběžné závěry platí přes zjištění, že Hasan před osmi lety navštěvoval stejnou mešitu ve Virginii jako teroristé z 11. září 2001. Se dvěma z nich podle dnešní zprávy britského listu The Sunday Telegraph tam dokonce chodil ve stejnou dobu a poslouchal kázání stejného radikálního imáma jako oni.
Šlo o kontroverzní mešitu Dar al-Hidžráh v Great Falls ve Virginii. Kazatelem tam tehdy byl imám Anwar al-Awlaki, považovaný za "spirituálního vůdce" atentátníků. Podle muslimského kolegy ze základny Fort Hood se Hasanovi vždy "rozsvítily oči", když hovořil v hlubokém respektu o al-Awlakiho učení.
Al-Awlaki nyní žije v Jemenu, ještě v srpnu mu ale britské úřady zakázaly formou videokonference oslovit muslimské shromáždění v Londýně, protože ve svých kázáních podporoval útoky na britské jednotky a vyzdvihoval teroristické organizace.
Hasan leží ve vojenské nemocnici a podle posledních zpráv se jeho stav poněkud zlepšil. Bratr útočníka Eyad Hasan prohlásil, že jeho sourozenec je "mírumilovný člověk". V dopise zaslaném e-mailem zároveň vyjádřil naději, že bude právní systém s jeho bratrem zacházet spravedlivě a umožní mu zajistit si obhájce, jakmile nabude vědomí.
Ministryně vnitřní bezpečnosti USA Janet Napolitanová dnes při návštěvě ve Spojených arabských emirátech uvedla, že se její úřad snaží zabránit případnému vzedmutí vlny protimuslimských vášní v USA v reakci na Hasanovu střelbu. Již v sobotu totiž řada muslimských organizací ve Spojených státech projevila obavy z takových možných reakcí a mnohé z nich podobné násilí odsoudila.
Foto: ČTK