<span>Wesley Clark</span>: Afghánistán není Vietnam

Zahraničí
13. 2. 2009 20:02
Wesley K. Clark na tiskové konferenci po příletu do Prahy.
Wesley K. Clark na tiskové konferenci po příletu do Prahy.

Wesley K. Clark na tiskové konferenci po příletu do Prahy.Generál Wesley K. Clark, bývalý velitel sil NATO v Evropě, si přijel do Prahy připomenout šedesát let aliance. Na dnešní tiskové konferenci shrnul svoje názory na zahraničněpolitická dilemata, které rozdělují i českou politiku: "Afghánistánu musíme zajistit normální život". "S radarem musí NATO počítat."

"Úspěšná strategie v Afghánistánu musí zahrnovat víc než jen vojenské vítězství. Musíme obyvatelům země, kterou již po třicet let ničí válka, umožnit návrat k normálnímu životu. Počet zabitých nepřátel je jen velice chabým měřítkem úspěchu. Musíme jim poskytnout naději a pomoc. Jen armáda nedokáže tento konflikt vyhrát, je třeba pomoci s ekonomickým a sociálním vývojem oblasti," řekl.

Válka v Afghánistánu má pro Clarka některé podobné rysy s Vietnamem, kde byl na konci šedesátých let zraněn. Například vážné důsledky, která má propustnost hranice země, což umožňují nepřátelským bojovníkům nalézt útočiště v okolních státech. Rozdíly jsou ale podle něj větší než paralely.

Clark doufá, že Obama nebude na rozdíl od Bushe tolerovat korupci v zemi. Prezident Karzáí podle něj nebude moci dále předstírat, že tento problém v jeho zemi neexistuje.

Barack Obama jmenoval speciálním vyslancem pro jihozápadní Asii, tedy především Afghánistán a Pákistán, Richarda Holbrooka, který byl Clarkovým šéfem při vyjednávání o míru v Bosně. "Pokud je někdo schopen dosáhnout toho, aby se ten konflikt začal vyvíjet pozitivnějším směrem, je to on," věří.

Neformální setkání s ministrem Schwarzenbergem v pátek večer.V sobotu má Wesley Clark řečnit na sjezdu českých sociálních demokratů, ale zdůrazňuje, že se nehodlá plést do české politiky a že by stejně rád promluvil před jakoukoli jinou stranou.

Podle Marca S. Ellenbogena, předsedy The Prague Society, nezávislé poradenské organizace, která Clarka pozvala, se sociální demokraté sami ozvali s žádostí o jeho vystoupení.

Projev před publikem, které nesdílí ani generálovy názory na americký radar, ani na cíle NATO v Afghánistánu, bude podle Clarka "zajímavým dialogem."

"Doufám, že mi budou naslouchat," poznamenal Wesley Clark.

Oceňuje, že se česká vláda i veřejnost dokázaly rozhodnout pro radar. NATO podle něj musí počítat s vybudováním protiraketového deštníku, pokud to bude stále potřeba. O tom rozhodne výsledek nového přístupu k Íránu.

Američané by podle Clarka měli také otevřeně diskutovat o možnosti společného protiraketového deštníku s Ruskem s radarem v Ázerbajdžánu.

Clark - nejlepší kadet ročníku na West Pointu

Wesley K. Clark byl na West Pointu nejlepším kadetem v ročníku, studoval i v Oxfordu. Během vojenské kariéry se ocitl ve Vietnamu, Panamě i v Bosně. Vrcholem jeho kariéry bylo velení silám NATO v Evropě na konci devadesátých let. Velel úderu aliance na Miloševičovo Srbsko v roce 1999.

Nyní patří mezi obhájce nezávislosti bývalé srbské provincie Kosovo. "Obavy, že nezávislost Kosova bude precedentem po roce už vyšuměly. Nyní je nutné, aby Srbsko zajalo místo své právoplatné místo jako součást západního světa," říká Clark.

Brífing Clarka na základně Aviano v květnu 1999.V roce 2000 odešel generál do předčasného důchodu. Od té doby sedí v dozorčích radách několika společností, píše knihy a komentáře a učí na vysoké škole.

Do vysoké politiky se vrátil v roce 2003, kdy v primárních volbách demokratické strany kandidoval na prezidenta. V jednom státě, v Oklahomě, dokonce zvítězil, ihned poté ale kampaň ukončil a postavil se za demokrata Johna Kerryho. George W. Bush ale proti Kerrymu svou funkci udržel.

V letošních volbách podporoval nejdříve Hillary Clintonovou, ale Barack Obama bude podle něj skvělým prezidentem. "Je to přesně ten druh vůdce, kterého Amerika nyní potřebuje."

Foto: Karel Šanda, NATO, Pleon Impact 

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ