Wisconsin paralyzují protesty zaměstnanců. S podporou Obamy

Zahraničí
18. 2. 2011 17:45
25 tisíc učitelů a jejich stoupenců se v pátek shromáždilo u budovy místního parlamentu v hlavním městě Madisonu, aby dali republikánským zákonodárcům najevo nesouhlas se škrty.
25 tisíc učitelů a jejich stoupenců se v pátek shromáždilo u budovy místního parlamentu v hlavním městě Madisonu, aby dali republikánským zákonodárcům najevo nesouhlas se škrty.

Státní zaměstnanci v americkém Wisconsinu se bouří proti úsporám republikánského guvernéra. "Stát je na mizině. Po státních zaměstnancích chceme jen zlomek toho, co podstupuje většina pracovníků v soukromé sféře," uvedl guvernér.

Republikánský guvernér Scott Walker chce, aby si státní zaměstnanci - například učitelé - platili polovinu nákladů na důchody a dvakrát více na zdravotní pojištění. Jejich odbory by zároveň měly menší možnost ovlivnit vyjednávání o penzích, pracovních podmínkách a zaměstnaneckých výhodách. Platy by rostly jen o inflaci.

Státní zaměstnanci buší na dveře zákonodárného sboru v Madisonu. Odmítají se vzdát dosavadních výhod.Walker se tak snaží řešit schodek 137 milionů dolarů v rozpočtu na nynější fiskální rok a očekávaný deficit tří miliard dolarů v příštích dvou letech. Navržené změny by státu měly do poloviny roku 2013 ušetřit 330 milionů dolarů. Opatření se týká zhruba 175 tisíc lidí. Nezasáhlo by jen policisty a hasiče.

Záměr jeho vlády ale ve Wisconsinu vyvolal rozsáhlé protesty. Školy jsou od středy zavřené. 25 tisíc učitelů a jejich stoupenců se v pátek shromáždilo u budovy místního parlamentu v hlavním městě Madisonu, aby dali republikánským zákonodárcům najevo nesouhlas se škrty. Demonstrující již podpořil prezident Barack Obama, který záměr označil za součást širšího republikánského tažení proti odborům a státním zaměstnancům.

Republikáni se navíc musejí vypořádat s nečekanou překážkou. Všichni demokratičtí členové místního senátu odjeli mimo Wisconsin. Republikáni v senátu sice mají většinu, potřebují ale přítomnost alespoň jednoho demokrata, aby se mohlo hlasovat. Demokraté se ukrývají neznámo kde. "Jsme na místě mimo hlavní město, které považujeme za bezpečné," uvedl pouze šéf senátní menšiny Mark Miller.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ