Finanční krize dopadla na finančníky z Wall Streetu těžce. Život v New Yorku není zrovna levný, a tak si jen málokdo může dovolit zůstat bez místa. Někteří z nich se nyní snaží o kariéru v bezpečnějších odvětvích, například u striptýzové tyče, u policie, v pivovarnictví či v klášteře.
Randi Newtonová se už díky změně místa stala celebritou. Příležitostně totiž pracuje v newyorském nočním klubu Rick's Cabaret na Manhattanu. Je to jeden z nejznámějších a nejprestižnějších klubů ve městě, ale to nebylo pro Newtonovou rozhodující. Před několika měsíci byla zaměstnaná jako pomocná analytička v investiční bance Morgan Stanley. Jako mnoho jiných ale o práci přišla a nyní má několik zaměstnání na částečný úvazek, včetně velmi výnosné práce tanečnice u tyče.
ČTĚTE TAKÉ: Ekonomická krize donutí i české muže nosit podprsenky
Obama varoval Wall Street, chce další regulaci
Její příběh objevil bulvární deník New York Post, brzy poté rozhovor s ní vysílal finanční zpravodajský kanál CNBC, do studia si ji pozval i konzervativní komentátor televize Fox Bill O'Reilly. Titulky „Bankéřka z Wall Streetu striptérkou" letěly tisícovkami internetových stránek. Newtonová se samozřejmě snaží z této publicity těžit, dokonce píše knihu „Striptérka z Wall Streetu", která má vyjít letos v prosinci, pravidelně píše také příspěvky na svůj blog.
Visit msnbc.com for Breaking News, World News, and News about the Economy
Finančnictví pohání v New Yorku i ostatní odvětví, na jednom bankéřovi závisí statisticky vzato další tři pracovní místa. Problémy mají právníci, módní butiky i soukromé školy. Rodiny se stěhují z New Yorku na mnohem levnější předměstí.
Bankéř pochůzkářem
Henry Chang byl ve vedení banky Merrill Lynch, ale zhruba před rokem se rozhodl stát se policistou. Čtyřiatřicetiletého pochůzkáře motivovala spíš vyhlídka smysluplné práce než finanční jistoty: „Nechtěl jsem být jeden z těch lidí, kteří se při odchodu do důchodu ptají, kam se jim ten život vlastně poděl."
Odchod z branže si ale těžko mohl načasovat lépe. Zprvu se mu kolegové smáli, nyní se ale domnívají, že Chang byl mnohem předvídavější než všichni ostatní.
Chang není zdaleka jediný, v jeho třídě na policejní akademii bylo devět dalších burzovních veteránů, mezi nimi i Gerard Salvia, který jako třicetiletý vydělával burzovními obchody kolem devadesáti tisíc dolarů ročně (asi sto třicet tisíc korun měsíčně). „Na Wall Street není nic jisté. Možná bych ještě pár let vydělával sto tisíc dolarů a pak se najednou ocitl na ulici," říká Salvia.
Někteří bývalí finančníci se místo marného hledání zaměstnání rozhodli rozjet vlastní byznys. Drew Weinstein pracoval jako výzkumný analytik v investiční bance Cowen & Co. Nyní vlastní malý pivovar, Magellanic Brewery, který i během krize skvěle prosperuje. Poptávka v New Yorku naopak stoupla, místo ušlechtilých vín pijí totiž lidé raději levnější pivo, píše Süddeustche Zeitung..
Nejbezpečnější změnou profese je pro bývalého finančníka kariéra úředníka. Washington potřebuje experty, kteří by pomohli s úklidem trosek, které zbyly po kolapsu mnoha institucí a navrhli nová pravidla hry. Musí se ale smířit s výrazně nižšími platy. Změna tempa a byrokratické postupy, tak odlišné od rychlého světa finančního trhu, může být pro mnoho bývalých bankéřů náročná. Ale po šoku ze ztráty zaměstnání je příjemné mít své místo jisté.
Mezi mnichy
Nejdrastičtější řešení nabízí řád františkánů, který inzeruje přímo v newyorském metru. Mezi 45 novými zájemci je hodně lidí s vynikajícím vzděláním. To je podle jednoho z bratrů známkou těžkých časů.
„Současná ekonomická situace přiměla mnoho lidí se zamyslet, co je skutečně důležité," říká Brian Smail, který do řádu vstoupil v roce 1992 po patnácti letech v jedné bostonské bance. Františkáni novou krev potřebují, konvikt na Manhattanu má nyní oproti šedesátým létům jen třetinu členů a průměrný věk je 68 let.
Zatím se žádný bankéř nepřihlásil. Daň za život duchovní život řádového bratra je zatím nejspíš příliš vysoká, kromě celibátu je nutné se také zbavit všech světských statků.
Proto je pravděpodobnější jiná cesta, která světské statky spíše rozmnožuje. Klub Rick's Cabaret, kde pracuje Randi Newtonová, zaznamenal od září 2008 téměř třicetiprocentní nárůst tržeb. „Důvodem je především zvýšená poptávka v naší hlavní pobočce v New Yorku," píše se ve výroční zprávě klubu.
Foto: Profimedia.cz