Brazílie se pyšní svou produkcí ethanolu, který prosazuje jako ekologickou alternativu ropy. Již několikáté odhalení otrocké třtinové plantáže ale vrhá na brazilské biopalivo stín.
Brazilské protiotrocké hlídky objevily tento týden více než tisíc osob pracujících ve zcela nelidských podmínkách na plantážích cukrové třtiny a schovaných v amazonském deštném pralese. Jejich osvobození bylo zatím největší brazilskou protiotrockou akcí.
Úředníci z brazilského ministerstva práce a federální policie nalezli zaměstnance společnosti Pagrisa, žijící v přeplněných domech bez koupelen a pitné vody. Jejich úkolem bylo řezání cukrové třtiny sloužící na výrobu ethanolu.
Fyzicky náročnou práci vykonávali třináct hodin denně, za což dostávali v přepočtu sto korun měsíčně. Někteří nebyli zaplaceni vůbec. Důvodem byly jejich údajné dluhy vůči společnosti.
Pagrisa je jediným výrobcem ethanolu ve státě Belém a dodává ethanol státně vlastněnému energetickému gigantu Petrobasu, který iniciativně prosazuje mezinárodní prodej ethanolu coby ekologicky čistou náhradu ropy.
Petrobas reagoval na šokující odhalení rozhodnutím, že okamžitě přestane ethanol od Pagrisy vykupovat.
Většina z pracujících na plantážích pocházela z chudého sousedního státu Maranhão. Podle jejich výpovědi je společnost najala před šesti měsíci se slibem práce a transportu na plantáže. Po svém příjezdu však za transport stejně jako za kontaminovanou vodu a shnilé potraviny museli platit.
Brazilská federální vláda nyní oficiálně zesílila své úsilí v boji proti otrocké práci v Brazílii. V posledních letech bylo nalezeno podobných utajených plantáží s otrockou prací na 160. Minulý měsíc zahájila kampaň proti podobným praktikám, mimo jiné vyžaduje po výrobcích ethanolu, aby drobní dodavatelé cukrové třtiny, s nimiž obchodují, nevyužívali otrockou práci.
Brazílii jde především o její pověst v zahraničí - využívání ethanolu coby náhradního paliva patří k její dlouhodobé mezinárodní politice. Prezident Lula da Silva význam biopaliv prosazuje i v rámci nově sjednaného strategického partnerství s Evropskou unií.
Na snímku pracovníci cukrové plantáže, které autobusy odvážejí pryč.
Foto: AP