Zemětřesení na Haiti má asi 50 tisíc obětí
14.01.2010 20:41
Úterní zemětřesení na Haiti si podle údajů Červeného kříže vyžádalo 45 až 50 tisíc obětí. Postiženy jsou nejméně tři miliony lidí, kteří jsou buď zranění, nebo přišly o domovy. Letiště v Port-au-Prince prozatím přestalo přijímat další letadla s pomocí, protože je na místě není možno rychle vyložit a vypravit zpět.
Původní a zatím nepotvrzené údaje uváděly, že obětí úterního zemětřesení, které mělo sílu 7,2 stupně a jeho centrum se nacházelo v hloubce 17 kilometrů pod povrchem nedaleko metropole Port-au-Prince, by mohlo být až 100 tisíc.
I když celý svět chystá nebo už začal posílat pomoc, chybí zatím koordinace. K té by mohly napomoci první mapy o rozsahu škody pořízené na základě snímků japonského satelitu ALOS. Japonsko je dalo k dispozici OSN a francouzským a německým záchranným službám.
ČTĚTE TAKÉ: Pomoc Haiťanům: lidé poslali Člověku v tísni přes milion
Peklo na Haiti: podle premiéra až statisíce obětí
Jeden chilský příslušník mírového sboru OSN řekl, že vůbec netuší, co má dělat, protože rozsah škody je enormní. Další ze záchranářů prohlásil že peníze teď nemají žádnou cenu, že nejdražší je voda. V Port-au-Prince panuje chaos, lidé plení supermarkety a odnášejí si z nich nejen potřebné potraviny a vodu, ale také elektroniku.
Na letišti v Port-au-Prince přistála letadla s prvními záchranáři. Letiště ale příliv nezvládlo a odpoledne místního času zastavilo příjem nových letadel. Podle jedné ze zástupkyň OSN tam panuje logistický "zlý sen". Jedno z letadel se vykládalo šest hodin, protože letiště nemá k dispozici dostatek techniky. Protože se teprve zprovozňuje kontrolní věž, přistávali piloti jen podle toho, co viděli pod sebou. V jedné chvíli nad letištěm kroužilo jedenáct letadel.
Americký Federální úřad pro letectví (FAA) proto zastavil starty letadel na Haiti, kde kromě jiného také chybí letecké palivo pro stroje, které se chtějí vrátit. Od středy, kdy bylo letiště v Port-au-Prince znovu zprovozněno, na něm přistálo 60 letadel s 2000 lidmi. Haiti přednostně přijímá stroje přivážející léky, generátory na výrobu elektřiny a přístroje na čištění vody. FAA také zřídila krizovou skupinu, která má koordinovat odlet letadel na Haiti.
ČTĚTE TAKÉ: Obama posílá na Haiti armádu a 100 milionů dolarů
Do márnic v Port-au-Prince přivážejí auta stále nové mrtvé, mnoho lidí odnáší své blízké, aby je sami pohřbili. Vojáci OSN se ale obávají, že mnoho mrtvých zůstane na místě příliš dlouho, protože Haiťané vyznávají kult voodoo, který nedovoluje dotýkat se mrtvých před provedením patřičných rituálů.
USA posílají na Haiti vojenskou pomoc v podobě 5500 mužů - 3500 členů pěchoty a 2000 příslušníků námořnictva - a 300 zdravotníků. Pentagon vyslal k Haiti letadlovou loď Carl Vinson a tři obojživelné lodě. Prezident Barack Obama Haiťanům slíbil, že je USA neopustí. Americká vláda pro začátek uvolnila přes 100 milionů dolarů.
Francouzský prezident Nicolas Sarkozy oznámil, že Paříž vysílá dvě vojenské lodě. Podle ministra zahraničí Bernarda Kouchnera v Port-au-Prince už přistála tři francouzská nákladní letadla se 40 tunami pomoci. Sarkozy chce, aby se o koordinaci obnovy Haiti rozhodlo na konferenci za účasti USA, Brazílie, Francie a Kanady.
Český ministr zahraničí Jan Kohout schválil poskytnutí pěti milionů korun pomoci Haiti. České ministerstvo zahraničí nemá žádné informace, že by se na Haiti pohřešoval nějaký Čech. Slovensko informovalo, že čtyři jeho občané, kteří byli na Haiti v době zemětřesení, by měli být v pořádku. Zároveň ohlásilo, že tam vyšle záchranářský tým, materiální pomoc a uvažuje také o 50 tisíc eurech finanční pomoci. Polsko oznámilo, že z osmi Poláků, kteří jsou na Haiti, jsou nezvěstní ještě dva.
Foto: ČTK/AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.