Barack Obama při sbírání hlasů během své volební kampaně na amerického prezidenta slíbil, že zavře široce kritizované vězení na Guantánamu. Už tehdy mnozí kritici podobného kroku (nejen v USA) upozorňovali, že to bude v dohledné době jen sotva možné. Nyní to potvrdil i americký ministr obrany Robert Gates.
Americké vojenské vězení na základně Guantánamo na Kubě nebude zřejmě uzavřeno, nehledě na opačné sliby šéfa Bílého domu. Šance, že trestnice skončí, je "velmi, velmi malá", prohlásil tento týden šéf Pentagonu při slyšení v jednom z výboru Kongresu USA.
Robert Gates to zdůvodnil odporem, s jakým se setkává umístění domnělých teroristů na pevnině - tedy ve Spojených státech - jak na samotném Kapitolu, tak v zákonodárných sborech americké federace.
Navíc se jen velmi málo zemí nechalo od Washingtonu přesvědčit, aby některé vězně z Guantánama přijaly. K hrstce ochotných patří například Slovensko, jež poskytlo azyl dnes už bývalým trestancům původem z Egypta, Tuniska a Ázerbájdžánu.
Spíše špatnou zkušenost udělali Američané s návratem vězňů do Saúdské Arábie. Třebaže prošli převýchovným protiteroristickým programem, vrátila se zhruba čtvrtina z nich k radikalismu.
Šéf tajné služby CIA Leon Panetta nedávno dokonce prohlásil, že Guantánamu připadne zvláštní úloha. A sice že se stane novým zamřížovaným domovem pro Usámu bin Ládina. Přirozeně až tehdy, až ho Američané lapí. I z toho je zřejmé, že ani vrchní americký špion zatím na zavření ostrovní káznice nepomýšlí.
Věznice na Guantánamu je v samotných USA stále velmi spornou záležitostí. Nyní v ní sedí 172 mužů - usvědčených či podezřelých teroristů. Dva dny po svém nástupu do prezidentského úřadu v lednu 2009 Obama učinil mediálně působivé gesto, když podepsal nařízení o uzavření Guantánama do jednoho roku.
Svůj slib nedodržel. Přesto Obama nadále tvrdí, že na cíli uzavření Guantánama nadále pevně trvá. Konkrétní datum však zůstává dlužen.
Vězeňský tábor na Guantánamu zřídil roku 2001 po teroristických útocích Obamův předchůdce George W. Bush. zasedají tam i kritizované vojenské tribunály. Různé skupiny na obranu lidských práv kritizují podmínky věznění a skutečnost, že drtivá většina trestanců je na Guantánamu držena dlouhé roky bez toho, aby proti nim USA vznesly žalobu.