Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás dnes odmítl obnovit dialog s radikálním Hamasen, dokud tato skupina neukončí puč v pásmu Gazy. Abbás to řekl v Káhiře po dnešním setkání s egyptským prezidentem Husním Mubarakem. Zamítl také jakékoli změny v dohodě o hranici mezi pásmem Gazy a Egyptem z roku 2005.
Hranice byla do úterka šest dní otevřená a Palestinci jí volně procházeli do Egypta, který ji v úterý znovu uzavřel. Abbás si přeje, aby byl obnoven režim dohodnutý v roce 2005 a aby na hranici dohlíželi Egypťané a policisté samosprávy spolu s evropskými pozorovateli. Hamas, který loni v létě pásmo Gazy vojensky ovládl, chce být do této dohody začleněn.
"Nepřipustíme žádnou novou dohodu, chceme mezinárodní smlouvy plnit v jejich původním znění. Hamas musí skoncovat s pučem v Gaze, přijmout mezinárodní závazky a přistoupit na předčasné volby. Pak budou naše srdce otevřená k jakémukoli dialogu," řekl Abbás. Dohoda o hranici byla ujednána po stažení izraelských osadníků a vojáků z pásma Gazy v roce 2005.
Požadavek na návrat mužů z Abbásova Fatahu na hranici schválily už USA, Evropská unie i arabské země. Ani Izrael není proti, i když zatím není jasné, jak bude moci Fatah operovat na území, o které loni přišel v bojích s Hamasem.
Prázdný obchod, nebo rychle za hranici
V Káhiře bude ve čtvrtek jednak také vedení Hamasu. Mluvčí Samí Zuhrí řekl, že Hamas nepřistoupí na nic jiného, než na to, aby jeho lidé dostali klíčovou roli při ostraze hranice a přechodu Rafáh.
Mubarak nehodlá vedení Hamasu přijmout, protože je tato organizace spjata s egyptským Muslimským bratrstvem, které je v Egyptě oficiálně zakázané. Delegaci povede exilový vůdce Hamasu Chálid Mišal a přijme ji velitel egyptské tajné služby Umar Sulajmán.
Jeden z nejvlivnějších členů vedení Hamasu Mahmúd Zahar dnes prohlásil, že hranice mezi Egyptem a Gazou by měla být výlučně pod kontrolou Egypta a Palestiny. Odmítá přítomnost mezinárodních pozorovatelů a nesouhlasí ani s tím, aby přechod mohli jako dosud sledovat Izraelci ze záznamů kamer.
V hranici, která byla otevřená od 23. ledna, teď zůstaly jenom dva přechody a kontrolují je egyptští policisté a ozbrojenci Hamasu. Palestinci stále mohou procházet do Egypta, ale obchody v blízkosti Rafáhu jsou vykoupené. V ostatních částech Egypta policie Palestince vrací k hranici.
Hamas podporu nemá
Zásobování Gazy zkomplikoval Izrael, když 17. ledna uzavřel přechody z pásma na své území. Povoluje jenom omezené dodávky humanitárních potřeb a paliva pro elektrárnu. Jeho cílem je zastavit palestinské raketové útoky.
Izraelský nejvyšší soud dnes podpořil rozhodnutí vlády o snížení dodávek paliva a elektřiny do pásma Gazy. K soudu se záležitost dostala kvůli stížnosti izraelských ochránců lidských práv, kteří poukazovali na to, že opatření zhoršuje životní podmínky civilistů, ačkoli má trestat radikály.
Izrael dodává do pásma dvě třetiny jeho spotřeby elektrického proudu. Zásobování elektřinou ztěžují hlavně nepravidelné dodávky paliva pro elektrárnu, která působí v pásmu Gazy.
Univerzita v palestinském Nábulusu dnes zveřejnila nejnovější průzkum, z něhož vyplývá, že skoro 55 procent Palestinců nesouhlasí s raketovými útoky na Izrael. Schvaluje je naopak necelých 44 procent ze 1360 dotázaných obyvatel pásma Gazy a západního břehu Jordánu.
Necelých 70 procent Palestinců by souhlasilo se zastavením raketové palby výměnou za ukončení izraelské blokády pásma. Přes 60 procent Palestinců je toho názoru, že se životní úroveň obyvatel pásma Gazy pod vládou Hamasu zhoršila.
V případě, že by se nyní konaly předčasné volby, volilo by Fatah přes 30 procent Palestinců; Hamasu by dalo hlas necelých 14 procent obyvatel palestinských území.
Foto: AP, Reuters