Afghánistán: peklo na zemi nařídil německý plukovník
05.09.2009 08:00 Aktualizováno 05.09. 17:31
Nejnovější letecký úder NATO s desítkami mrtvých dal válce v zemi pod Hindúkušem nový rozměr. Poprvé nařídil útok na pozemní cíl s tolika oběťmi důstojník Bundeswehru. Při bombardování dvou cisteren unesených Talibanem zahynulo až 90 lidí včetně civilistů. Možná i více.
Další neupřesněný počet lidí, údajně i děti, utrpěl strašlivé popáleniny, neboť explodující cisterny byly plné leteckého benzínu. Zranění zaplnili nemocnice v Kundúzu, hlavním městě stejnojmenné provincie na severu Afghánistánu.
Na místo bombardování už dorazil vyšetřující tým NATO pod vedením jednoho admirála. Má zjistit podrobnosti a následky bombardování dvou letadel NATO.
ČTĚTE TAKÉ: Peklo: úder NATO zapálil cisterny v rukou Talibanu
Je čas stáhnout zahraniční armády z Afghánistánu?
Generál USA: V Afghánistánu je nutná nová strategie
Okolo počtu obětí zatím panují rozpory. Zatímco zástupci německé armády, která v oblasti operuje, hovoří o nejméně 50 zabitých a vylučují civilní oběti, má jít výhradně o Opposing Militant Forces (OMF), místní zdroje včetně policie podávají jiné informace.
Podle provinční vlády v Kundúzu zahynulo nejméně 90 lidí, z nichž je většina bojovníky Talibanu. Mluvčí provinční vlády ale hovoří i o mrtvých civilistech včetně dětí, které si chtěly načerpat vodu z jedné z cisteren, jež uvízla na písečné lavici při pokusu přejet řeku. Podle afghánského ministerstva zdravotnictví se kolem vozů shromáždilo až 250 lidí z okolí. Lidé u cisterny byli rozervání na kusy.
Během pátku vyšlo najevo, že o leteckou podporu (Close Air Support) požádal velitel německého rekonstrukčního týmu v Kundúzu, plukovník Georg Klein. Požádal nejen o podporu, ale vydal poté i rozkaz k bombardování.
Spolkové ministerstvo obrany bylo v zprvu komentování události zdrženlivé. Na tiskové konferenci v Berlíně námořní kapitán Christian Diens zdůraznil, že získávání poznatků v Afghánistánu nelze srovnávat s poměry ve střední Evropě a že se nehodlá vyjadřovat ke spekulacím.
Podle jeho slov získané poznatky v okamžiku vzdušného útoku ukazovaly, že u cisteren se měli nacházet pouze povstalci a žádné nezúčastněné osoby. Jinak by plukovník Klein příkaz k bombardování nedal, uvedl kapitán Dienst.
Vrchní velitel amerických vojsk a vojáků NATO v Afghánistánu Stanley McChrystal v sobotu nicméně přiznal, že při pátečním náletu proti Talibanu v severoafghánské provincii Kunduz byli zraněni i vesničané
Talibanci se cisteren zmocnili na jednom checkpointu v noci na pátek v 01.50 hodin místního času šest kilometrů jihozápadně od Kundúzu.
Podle pozdějšího vyjádření státního tajemníka na ministerstvu obrany Thomase Kossendeyho bylo rozkazem ke vzdušnému úderu ze strany Bundeswehru zabráněno tomu, aby Taliban cisterny využil k útok na základnu německých vojáků v Kundúzu. Pozemní jednotky se akce proti zlodějům cisteren nezúčastnily.
Podle Bundeswehru je plukovník Klein velmi uvážlivý člověk, V dané situaci mu ale údajně nezbývalo nic jiného, než rozhodně zasáhnout.
Město Kundúz je jednou ze tří základen Bundeswehru v severním Afghánistánu. Celkovou odpovědnost ta jednotky NATO v této oblasti má rovněž Němec, brigádní generál Jörg Vollmer, jenž má funkci regionálního velitele sever při ISAF. Velitelem ISAF je americký generál Stanley McCrystal, který v americké hierarchii podléhá ústřednímu velení (Central Command) v čele generálem Davidem Petraeusem.
Němci mají v Afghánistánu vedle transportních letadel i bitevníky typu Tornado, které se využívají k výzvědné činnosti, nikoli ale k přímým úderům proti pozemním cílům. Letos v březnu ale německá vláda potvrdila, že jen roku 2008 pomohli německým pozemním jednotkám v jedenácti případech bomby shozené americkými letadly.
Foto: ČTK/AP, Reuters a Pentagon
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.