Arafat nemá klid ani po smrti
13.08.2007 20:52
Někdejší palestinský vůdce Jásir Arafat je už téměř tři roky mrtev, dohady kolem příčiny jeho skonu ale neutichají. Nejrůznější pověsti se šíří i o Arafatově vdově.
V době, kdy její manžel ležel na smrtelné posteli v Paříži, si prý Suhá vyjednala tučnou rentu z jeho majetku, který podle magazínu Forbes obnášel přes pět miliard dolarů, napsala agentura DPA (viz TÝDEN 46/04).
S touto sumou uloženou na obskurních tajných kontech byl Arafat svého času podle Forbesu dokonce zámožnější než anglická královna. Suhá (44) z tohoto majetku údajně "vytloukla" poměrně skrovných 22 milionů dolarů roční renty.
Místo toho, aby doprovodila ostatky svého manžela na místo posledního odpočinku v Rámallá (protože se prý bála o život), odletěla letadlem palestinské letecké společnosti do Tuniska. Zda letadlo vůbec někdy vrátila vlastníkům, není jasné. Každopádně byla tehdy veřejně vyzvána, aby odcizený stroj opět uvolnila.
Až do Arafatovy smrti žila v Paříži, kde byla tato žena původem z křesťanské rodiny dobře známa jako zákaznice těch nejdražších obchodů. Po ovdovění se prý usadila i s dcerou Zahvou (12), kterou měla z manželství s Arafatem, v Tunisu.
V Tunisku jí bylo dokonce uděleno občanství. Podle zpráv arabských listů vycházejících v Londýně, které ale nejsou potvrzeny z dalších důvěryhodných zdrojů, bylo však Suze tuniské občanství zhruba před měsícem opět odňato. Příkaz k tomu dal prý sám prezident Zín Abidín bin Alí.
Oficiálně nebyl žádný důvod uveden. Zdroje z justičního aparátu prý tvrdí, že Suhá pozbyla svých "morálních a materiálních práv". Na jedné tuniské webové stránce se tvrdí, že Arafatova vdova se tajně vdala za prezidentova švagra Balhasana at-Trablúsího.
Jinde se tvrdí, že se jen zasnoubili. Když ale nepřišlo věno, které rodina očekávala, ze sňatku sešlo, stejně jako z tuniského občanství (dceři Zahvě však odňato nebylo).
Jak se také proslýchá, byl at-Trablúsí však předurčen pro sestru palestinského vůdce. Díky zámožnosti Suhy Arafatové se prý ale dal "přemluvit" ke svatbě s ní. Suhá, která je z křesťanské rodiny a před svatbou roku 1990 přestoupila na islám, ale pověsti o své údajné tajné svatbě popřela.
Mezitím se vdova po zakladateli arabsko-palestinské samosprávy údajně přestěhovala i s matkou Raymondou na Maltu, jak oznámil izraelský rozhlas s odvoláním na arabské zdroje.
Nové informace se v posledních dnech objevily i kolem záhadné příčiny Arafatovy smrti v listopadu 2004.
Jeho dlouholetý jordánský domácí lékař Ašraf Kurdí v jednom rozhovoru prohlásil, že Arafat trpěl chorobou AIDS. Virus HIV, který tuto chorobu způsobuje, mu prý byl ovšem injekčně vpraven do těla teprve po smrti, aby se tak zastřely stopy jedu, na který Arafat doopravdy zemřel, prohlásil lékař v očividném rozporu v jiném mediálním vyjádření.
Když chtěl Kurdí v živém rozhovoru pro Džazíru hovořit o Arafatově onemocnění AIDS, televize interview okamžitě přerušila.
Kurdí poukazoval také na to, že šéfa Organizace pro osvobození Palestiny a palestinského vůdce provázel osmnáct let. "Pokaždé, když Arafat jen kýchl, hned mě volali. A zrovna když to s ním šlo z kopce, nepovolali mě," řekl Kurdí roztrpčeně.
Suhá Arafatová se podle něj postarala o to, aby Kurdí už nesměl Arafata vidět v Paříži, kam byl pár dnů před smrtí letecky přepraven. Kurdí nesměl ani vyšetřit Arafatovy ostatky, ačkoliv byl lékařem, který nejlépe znal zdravotní stav zesnulého.
Ještě za Arafatova života kolovaly zvěsti o homosexuálních aférách s členy jeho ochranky. Jistý americký poslanec za demokraty a spolupracovník Clintonův do svých pamětí uvedl, že mu Arafat hladil kolena.
Kurdí, který byl svého času jordánským ministrem zdravotnictví, neřekl, proč téměř tři roky mlčel o příčině Arafatova úmrtí. V oficiálním francouzském Arafatově úmrtním listu není uvedena žádná příčina smrti. Kromě toho jsou v tomto dokumentu téměř všechny údaje o Arafatově osobě chybné.
Arafatova vdova disponuje stále archivem svého manžela. Hlavní část zůstala v Tunisu, ale soudí se, že podstatné části s sebou vzala na Maltu. Co všechno archiv obsahuje, koho kompromituje a jak by mohl ovlivnit současnou špičku Fatahu v Rámalle, je pouze předmětem spekulací.
Na fotografii: Jásir Arafat ještě plný síly, 20. červenec 2004
FOTO: archiv
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.