Sýrie předala Organizaci pro zákaz chemických zbraní (OPCW) v Haagu očekávaný seznam svého arzenálu chemických zbraní. Damašek tak splnil požadavek obsažený v rusko-americké dohodě ze 14. září ve stanoveném termínu. Oznámila to agentura AFP s odvoláním na elektronické sdělení OPCW. Informace se bez dalších podrobností objevila i na twitterovém účtu haagské organizace.
"OPCW potvrzuje, že obdržela od syrské vlády očekávaný seznam syrského chemického arzenálu," citovala AFP z e-mailu OPCW. "Technický sekretariát prověřuje získanou informaci," uvádí se v něm dále.
První verzi seznamu obdržela haagská organizace od Sýrie už v pátek. Nejmenovaná mluvčí OPCW ho však podle agentury Reuters označila za částečný dokument a zdůraznila, že organizace čeká od Damašku více. Neupřesnila ale, co v dokumentaci ještě chybělo.
Mluvčí OPCW Michael Luhan v sobotu podle agentury AP zopakoval své páteční prohlášení, že organizace nezveřejní o obsahu dokumentu žádné podrobnosti.
Sýrie vlastní odhadem 1000 tun chemických látek, které se zavázala zlikvidovat na základě rusko-amerického návrhu s cílem odvrátit americký úder na Sýrii v reakci na chemický útok u Damašku z 21. srpna. Tento plán, na němž se ministři zahraničí USA a Ruska shodli minulou sobotu v Ženevě, ukládá režimu v Damašku deklarovat do týdne - tedy do dnešní soboty - jeho chemický arzenál, včetně názvu, typu a množství jednotlivých otravných látek a místa jejich uskladnění. Syrské chemické zbraně pak mají být do poloviny příštího roku vyvezeny ze země a zlikvidovány.
Rusko v sobotu znovu důrazně vyzvalo svého blízkého partnera Sýrii ke spolupráci s mezinárodním společenstvím. Asad musí vždy říkat pravdu, zdůraznil podle ruských agentur ve Stockholmu vedoucí prezidentské kanceláře Sergej Ivanov a naznačil možnou změnu ruského postoje k blízkému spojenci Damašku v případě, že by se Asad zjevně pokusil svět oklamat.
"Říkám to teď teoreticky a hypoteticky: jestliže dospějeme k názoru, že Asad podvádí, pak bychom mohli změnit svou pozici," odpověděl někdejší ministr obrany na otázku, která mu byla položena na konferenci Mezinárodního ústavu pro strategická studia (IISS).
Podle Ivanova potrvá ještě několik dnů, než bude zjištěn rozsah syrského arzenálu chemických zbraní. "Musíme pochopit, že Asad nemá pod kontrolou celou zemi," prohlásil důvěrník kremelského šéfa Vladimira Putina. Časovou náročnost a náklady plánované likvidace Asadových chemických zbraní bude podle Ivanova možné stanovit teprve za dva až tři měsíce.
Asad ve středu v rozhovoru pro americkou televizi Fox News odhadl náklady na likvidaci syrských chemických zbraní na jednu miliardu dolarů a časovou náročnost tohoto procesu nejméně na jeden rok. Experti ovšem pochybují, že se v podmínkách občanské války v zemi vůbec podaří rusko-americký plán realizovat.