Poprvé v historii Austrálie se na půdě tamního parlamentu uskutečnil tradiční obřad, jehož hlavními protagonisty byli původní obyvatelé kontinentu - Austrálci (Aboriginové). Slavnost, při níž potomci původních obyvatel kontinentu vzývali duchy předků, měla připomenout, že australská metropole stojí na území, které jim před příchodem kolonizátorů patřilo.
Obřad se symbolicky uskutečnil jen den předtím, než se vláda Austrálcům oficiálně omluví za nucenou asimilaci.
Budovou parlamentu zněl dunivý zvuk hudebního nástroje didgeridoo a zpěv. Příslušníci kmene Ngannawal oblečení v tradičních oděvech s pomalovanými tvářemi, někteří vybavení bumerangy, tančili a prosili duchy předků, aby poslancům dopřáli klid k práci. Parlament tak poprvé po více než sto letech symbolicky uznal, že stojí na půdě, kterou evropští kolonizátoři původním obyvatelům neprávem a bez kompenzací vyvlastnili.
"Dnes začínáme pomalu napravovat křivdy minulosti a tento obřad je významným a symbolickým krokem vpřed," řekl premiér Kevin Rudd, jehož vláda dnes poslancům představila oficiální text omluvy Austrálcům. Dokument bude předmětem středeční debaty poslanců.
Ukradené děti, nebo humanitární operace?
Austrálie zavedla během 20. století několik kontroverzních opatření s cílem asimilovat domorodé Austrálce mezi většinové obyvatelstvo. Do 70. let minulého století odebrali vládní úředníci domorodým rodičům asi 100 tisíc dětí a nechali je vyrůstat v bělošských rodinách. Tato politika byla považována za humanitární činnost, Austrálci však o odebraných dětech mluví jako o "ukradených generacích".
Předchozí vlády jakoukoli omluvu za asimilační politiku odmítaly. Současný premiér hodlá oficiální omluvu přednést ve středu a uzavřít tak jedenáctileté čekání příslušníků ukradené generace na tento akt. Zároveň však kabinet předem vyloučil požadavek zástupců původních obyvatel na vyplacení odškodného ve výši jedné miliardy australských dolarů (15,6 miliardy korun).
Podle zprávy z roku 1997 oněch 100 tisíc dětí odebraných domorodým rodinám v letech 1910-1970 tvořilo asi desetinu až třetinu jejich potomků. Stejný dokument pak doporučil omluvit se.
Omluva snad pomůže
Ruddovo prohlášení vyslovuje několikrát omluvu za "hluboký žal, utrpení a ztrátu", které politika australských vlád způsobila postiženým. "Za bolest, trápení a rány ukradených generací, jejich potomků i rozbitých rodin vyslovujeme omluvu," uvádí se v textu. "A omlouváme se i za urážku a ponížení způsobené hrdému lidu a hrdé kultuře."
Dokument bude předmětem středeční debaty v parlamentu. V zákonodárném sboru Austrálci nemají žádného zástupce ze svých řad, nicméně asi stovka jejich vůdců a příslušníků ukradené generace bude přednesení omluvy přítomna. Akt bude přenášen i na obří obrazovky mimo budovu, kam se už několik dní sjíždějí domorodci z celé země.
Austrálci představují asi dvě procenta z 21 milionů obyvatel Austrálie. Patří mezi nejchudší vrstvy země a často žijí na okraji společnosti. Právě mezi nimi je největší dětská úmrtnost, nezaměstnanost, procentuální vězněnost, domácí násilí, alkoholismus a narkomanie.
Foto: AP