Austrálie <span>rozšiřuje legální prostituci</span>

Zahraničí
29. 6. 2010 07:00
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Ilustrační foto.Stát Západní Austrálie se přidá ke čtyřem australským státům a teritoriím, ve kterých fungují legální veřejné domy. Křesťanské spolky a konzervativní politici však chtějí tento trend zvrátit a umožnit obecním zastupitelstvům zakazovat místním nevěstincům působení jen na základě morálních výhrad.

"Skončí tím desetiletí, během kterých jsme předstírali, že prostituce neexistuje," řekl ministr spravedlnosti Západní Austrálie Christian Porter. Podle jeho návrhu budou veřejné domy mít možnost fungovat ve vymezených oblastech mimo obytné čtvrti. Pracovnice budou muset být registrované a procházet pravidelnými zdravotními prohlídkami. Během příštího roku budou mít existující zařízení možnost se přizpůsobit, poté je už policie nebude tolerovat.

ČTĚTE TAKÉ: Za prostitutkami k císařskému Schönbrunnu
                       Francie: prostitutky proti veřejným domům 
                       Při fotbale čeká v Jižní Africe až 40 tisíc prostitutek

V Austrálii se v souvislosti s tímto rozhodnutím rozproudila debata nad dopady regulace prostituce, která funguje v Novém Jižním Walesu, Viktorii, Queenslandu a Teritoriu hlavního města. Pravidla se v jednotlivých státech liší, nicméně většinou zahrnují legalizaci veřejných domů, eskort agentur a soukromé prostituce, zatímco pouliční práce je většinou zakázaná.

Ilustrační foto.Kampaň proti prostituci vede starosta čtvrti Hills Shire v Sydney, kde je jeden z největších kostelů v zemi. "(Kampaň) by měla říci, že v této části Sydney nebo i v jiných čtvrtích města, kde žije mnoho rodin s dětmi, není vhodné tato zařízení vůbec povolovat," říká Peter Dimbrowsky.

Zákony Nového Jižního Walesu nařizují místním úřadům žádosti o zřízení nevěstince vyhovět, pokud žadatel splní různé podmínky, jako je možnost parkování nebo dostatečná vzdálenost  od obydlí. Stát zahrnující největší město Sydney je v Austrálii nejlidnatější a prostituce je zde legální už zhruba dvacet let.

"Stát uznává, že sexuální pracovnice jsou normálními zaměstnanci, a tak platí daně a mají stejná práva jako ostatní," vysvětluje Janelle Fawkesová z organizace Scarlet Alliance, která reprezentuje zaměstnance v sexuálním průmyslu.

"Dekriminalizace chrání sexuální pracovnice. Máme možnost si vybrat, kde, jak a kdy chceme pracovat. Také nás to zbavilo strachu, že nás zatknou kvůli něčemu, s čím obě strany souhlasí," říká šestatřicetiletá prostitutka Rachel ze Sydney pro BBC.

Kritici upozorňují, že velká část veřejných domů v Queenslandu a Novém Jižním Walesu operuje nelegálně a vyhýbá se tak placení daní i přísných pravidlům, která povoleným nevěstincům například zakazují zadávat reklamu na své služby.

Největší část výhrad ale přichází z konzervativních kruhů. Poslanec parlamentu Nového Jižního Walesu za stranu Rodina především (Family First) Gordon Moyes například věří, že legální sexuální průmysl poškozuje společnost. "Bohužel, legalizace prostituce je dalším hřebíkem do rakve veřejné morálky," uvedl ve státním shromáždění.

Nevěstinec Xclusive v Sydney.

Foto: Lucie Pařízková, Tomáš Nosil, www.profimedia.cz

Autor: - kpa -

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ