Bangladéš nabízí amnestii <span>vzbouřeným pohraničníkům</span>

Zahraničí
25. 2. 2009 21:00
Bangladéšská armáda obléhající velitelství pohraničníků.
Bangladéšská armáda obléhající velitelství pohraničníků.

V ulicích Dháky se začala šířit panika.V Bangladéši se vzbouřili příslušníci pohraniční stráže, kteří ve svém generálním štábu v metropoli Dháce začali střílet a zajali skupinu důstojníků. Jejich střelba zabila nejméně pět lidí a 17 dalších zranila. Vláda nabídla povstalcům požadovanou amnestii a jednání o jejich požadavcích, pokud složí zbraně. Delegace povstalců podmínky přijala, odmítá však složit zbraně.

Příčinou vzpoury Bangladéšských pušek (Bangladesh Rifles - BDR), jak se polovojenské oddíly pohraničníků oficiálně jmenují, jsou pravděpodobně neshody kolem platů pohraničníků, jejich vybavení a dalších výhod. K požadavkům pohraničníků prý patří lepší stravování a také účast v mírových misích OSN, které jsou skvěle placeny.

Bangladéšská premiérka Šajch Hasína Vadžídová ve své rezidenci přijala zástupce vzbouřenců. Nabídla jim amnestii a jednání o jejich požadavcích, pokud složí zbraně. Delegace vzbouřenců nabídku přijala a oznámila, že povstalci zbraně složí. "Souhlasili jsme se složením zbraní na základě záruk premiérky, že splní naše požadavky," řekl jeden z důstojníků delegace, který odmítl uvést své jméno.

Bangladéšská vláda k potlačení vzpoury povolala armádu, která obklíčila především obsazené obchodní středisko. Vzbouřené pohraničníky vyzvala, aby složili zbraně a vrátili se do kasáren.

Bangladéšská armáda spěchající k velitelství pohraničníků.Armáda podle bangladéšských médií na těžce vyzbrojené vzbouřence několikrát zaútočila, vždy ale byla se ztrátami odražena. Podle médií bylo v kasárnách přes 2000 pohraničníků, neví se ale, kolik se jich ke vzpouře připojilo.

První armádní jednotky, které komplex obklíčily, měly i s pohotovostním oddílem policie asi 500 mužů.

Čekaly údajně další posily z vnitrozemí, aby vyrovnaly počty i sílu zbraní.

Kolem komplexu se celý den ozývala střelba i výbuchy granátů. Z některých budov stoupal dým a šlehaly plameny. Několik kolemjdoucích střelba zranila, zatím je hlášeno pět mrtvých. První obětí byl řidič rikši, který později v nemocnici svým zraněním podlehl. Mezi mrtvými jsou údajně i nejméně dva příslušníci BDR, další oběti zatím informace nespecifikují.

Podle bangladéšských médií ale kolem obléhaných budov leží na dvě desítky těl v uniformách, které kvůli palbě nikdo neodnáší. Mohou to být jak pohraničníci, tak vojáci. Těla dvou padlých příslušníků BDR byla identifikována poté, co je policisté vytáhli z příkopu nedaleko kasáren, kde padli.

Obyvatelé nesou studenta zraněného při střelbě.V okolí areálu jsou kromě frekventovaných obchodních center také školy a rezidenční budovy. V školách zůstalo fakticky zablokováno mnoho dětí.

Televizní stanice ETV informovala, že na začátku vzpoury pohraničníci opustili ubikace a obsadili konferenční sál, kde právě jednali důstojníci. Provolávali přitom požadavky na vyšší platy a lepší vybavení.

Vzbouřenci sdělili, že důstojníky drží jako rukojmí, jejich počet není znám. Pohrozili, že v případě útoku vojáků všechno zničí. Okolí bylo ráno uzavřeno pro dopravu a Dhákou se po televizních zprávách o vzpouře začala šířit panika.

Nepokoje v ústředí pohraničníků vypukly pouhý den poté, co premiérka Vadžídová hlavní stan navštívila a vyzvala jednotky k větší disciplinovanosti a neustálé připravenosti střežit hranice země.

Do obléhání bylo nasazeno i lehké dělostřelectvo.Polovojenské jednotky pohraniční stráže BDR mají asi tři až čtyři tisíce mužů. Jejich hlavním úkolem je střežit státní hranice. Často však bývají povoláváni i na pomoc armádě či policii.

Oficiální zdroje odmítly možnost, že vzpoura je pokusem o puč.

Od svého oddělení od Pákistánu v roce 1971 se Bangladéš stal dějištěm řady státních převratů - úspěšných i neúspěšných.

Indie dnes vyjádřila znepokojení nad situací v sousedním Bangladéši. I když nejde o státní převrat, má podobný neklid vždy vliv i na okolní indické území, kde hledají bezpečí davy bangladéšských běženců. Indičtí pohraničníci proto byli uvedeni do stavu pohotovosti po celé čtyři tisíce kilometrů dlouhé společné hranici obou zemí, citovala DPA z prohlášení indické vlády.

Foto: AP, Reuters

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ