Bangladéšané věří v návrat demokracie po volbách
29.12.2008 15:22
První parlamentní volby po sedmi letech se dnes konaly v Bangladéši. Ukončily tak dva roky výjimečného stavu v zemi a všeobecně se očekává, že budou znamenat návrat k demokracii. Výsledky, které by měly být známy v úterý, se nikdo z analytiků neodvážil předvídat s poukazem na skutečnost, že zhruba třetina voličů hlasovala poprvé v životě.
Volby se konaly za přísných bezpečnostních opatření a podle dosavadních zpráv se obešly bez násilí i větších incidentů. Jen z města Madaripur na jihu země byla hlášena potyčka mezi stoupenci někdejší premiérky a jedné nezávislé politické formace. Při bitce bambusovými holemi bylo 12 osob zraněno, některé agentury píší až o 28 zraněných.
"Přijali jsme dosud možná nejpřísnější bezpečnostní opatření, abychom zajistili, že se volby uskuteční pokojně, bez podvodů, zastrašování a výhrůžek," citovala agentura Reuters nedělní prohlášení generálního inspektora policie Núra Muhammada.
Bezpečnost voleb zajišťovalo na 50 tisíc vojáků a skoro 80 tisíc policistů a příslušníků polovojenských jednotek. Ve volebních střediscích dohlíželo na průběh hlasování kolem 200 tisíc domácích a až 2500 zahraničních pozorovatelů.
Před řadou hlasovacích stanic v hlavním městě Dháce ještě stáli voliči, když se místnosti začaly v 11.00 SEČ uzavírat. Volební komise však slíbily, že nechají odhlasovat všechny oprávněné voliče.
Šéf prozatímní vlády podporované vojáky přislíbil, že volby budou svobodné a čestné, a vyzval politické strany, aby respektovaly jejich výsledky. Z několika míst se objevily zprávy o údajných volebních podvodech či zastrašování, ale místní činitelé se k nim zatím nijak nevyjádřili.
O vítězství svedly souboj dvě ženy, které se řadu let střídaly u moci - Šajch Hasína Vadžídová, která stojí v čele centristické Lidové ligy, a předsedkyně pravicové Bangladéšské nacionalistické strany Bégam Chálida Zijáová. Příští vládu kterékoliv z nich čekají neobyčejně těžké úkoly: především omezit všudypřítomnou korupci a pozvednout hospodářství země, z jejíchž 140 milionů obyvatel žije 45 procent pod hranicí bídy.
Předvolební kampaň v Bangladéši probíhala v ovzduší napětí, násilí a obviňování z korupce a podvodů. Obavy panují podle agentur také z možného povolebního násilí, které by zmrazilo naději ve stabilnější vládu a v příliv tolik potřebných zahraničních investic.
Foto: AP a Reuters
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.