Barma: junta pustila do postižené oblasti <span>diplomaty</span>

Zahraničí
17. 5. 2008 13:03
Barmské děti z postižených oblastí čekají na příděl rýže.
Barmské děti z postižených oblastí čekají na příděl rýže.

Bláto a spoušť. Utrpení obětí cyklonu zhoršují přívalové deště.Barmská vojenská junta dnes poprvé umožnila zahraničním diplomatům z Rangúnu podívat se do oblasti nejhůře postižené ničivým cyklonem Nargis, který zemi zasáhl 3. května. Delta řeky Iravadi však nadále zůstává zapovězena zahraničním novinářům.

Do Barmy dnes také směla z Thajska přicestovat další skupina ze stovky zahraničních zdravotníků, kterým junta povolila pomáhat postiženým katastrofou.

Britský premiér Gordon Brown kritizoval juntu za to, že brzdí mezinárodní pomoc postiženým, a označil její postup za nelidský. Rozhořčení vyjádřila také Francie. Postup Barmy je podle ní na pokraji zločinu proti lidskosti.

ČTĚTE TAKÉ: Barma přiznala: cyklon zabil 78 tisíc lidí

Barmské úřady oficiálně odhadují počet obětí cyklonu na téměř 78 tisíc, dalších asi 56 tisíc osob se pohřešuje. V deltě řeky Iravadi cyklon zasáhl na 2,5 milionu lidí.

Barmské děti z postižených oblastí čekají na příděl rýže."Je to nelidské. Vlivem přírodní katastrofy vznikla neudržitelná situace. Nedbalostí, zanedbáním a nelidským zacházením se z ní stává katastrofa zaviněná člověkem. Odpovědnost za to nese barmský režim a ten musí nést odpovědnost," řekl stanici BBC britský premiér Gordon Brown.

Britská vláda prý uvažuje o možnosti dopravit pomoc k lidem ze vzduchu a házet potřeby z letadel a vrtulníků. "Nevylučujeme žádný způsob pomoci, chceme ji dostat přímo k postiženým," řekl premiér.

U barmského pobřeží kotví francouzské a americké lodi s velkým množstvím humanitární pomoci. Francie rozhořčeně odmítla tvrzení junty, podle níž je francouzská loď čekající v mezinárodních vodách vojenská. Podle Paříže je na její palubě 1500 tun potravin a léků. Francouzský zástupce při OSN Jean-Maurice Ripert řekl, že to, že barmská vláda odmítá dopravit pomoc k postiženým, je zločinem proti lidskosti.

Francouzské ministerstvo obrany dnes oznámilo, že Paříž vyjednává s vojenskou vládou o možnosti pomoci lidem v nejpostiženější oblasti, v deltě řeky Iravadi. Francouzi prý mají dost pomoci na to, aby mohli poskytnout jídlo pro 100 tisíc lidí po dobu dvou týdnů.

Žít se musí i po cyklonu. Barmánci opravují své zničené domy.Podle spolupracovnice BBC, která se do delty dostala, prý na místě nejsou známky téměř žádné pomoci poskytnuté tento týden. Říční břehy prý lemují nafouklá těla mrtvých, lidé přežívají s minimálním množstvím rýže. Tým agentury Reuters jižně od Rangúnu projížděl po silnici, kterou v délce mnoha kilometrů lemují davy žebrajících lidí.

Z Thajska dnes odletělo do Rangúnu 18 lékařů a 12 zdravotních sester vojenským letounem, který převážel také zdravotní materiál. Zdravotníci mají dvoutýdenní víza a mají pomáhat postiženým na předměstí Rangúnu. Celkem smí do země přijet stovka asijských zdravotníků. Na místě je zatím pouze skupina indických lékařů.

Zahraniční experti se obávají, že pokud se dodávky pomoci nezvýší a nedostanou se v pořádku k cílovým skupinám, počet obětí se bude dále zvyšovat; podle britských odborníků se může vyšplhat až na 200 tisíc.

Situaci v deltě Iravadi si směli zahraniční diplomaté obhlédnout z paluby vrtulníku. "Nečekáme, že získáme skutečný a kompletní obrázek o situaci," řekl jeden z diplomatů ještě před letem. Koordinátor humanitární pomoci OSN John Holmes má v neděli navštívit Rangún a pokusí se přesvědčit juntu, aby pustila zahraniční pomoc k postiženým. Zatím však není jasné, s kým bude Holmes jednat.

Foto: AP, Reuters

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ