Souznění
Biden: USA a Turecko mohou situaci v Sýrii řešit i vojensky
23.01.2016 16:27
Pokud nebude možné urovnat konflikt v Sýrii diplomatickou cestou, jsou Spojené státy a Turecko připraveny reálně uvažovat o vojenském řešení, shodli se po schůzce v Istanbulu turecký premiér Ahmet Davutoglu a americký viceprezident Joe Biden. Biden zároveň Ankaru ujistil, že USA podporují její boj proti separatistům z Kurdské strany pracujících (PKK), kteří jsou podle něj pro Turecko stejnou hrozbou jako hnutí Islámský stát (IS).
"Víme, že by bylo lepší dosáhnout politického řešení, ale jsme připravení..., pokud to nebude možné, tuto operaci a odstranění DAIŠ zajistit vojensky," řekl na tiskové konferenci Biden a použil tak zkratku, která se pro IS používá v arabských zemích.
Viceprezident tímto svým prohlášením vyvolal dohady, o jakém vojenském řešení v Sýrii vlastně hovořil. Nejmenovaný vysoký americký činitel podle agentury Reuters ale později uvedl, že Biden měl na mysli vojenské řešení pouze ve vztahu vůči Islámskému státu, nikoli v celé Sýrii.
Nejasnosti vyvstaly vzhledem k mírovým rozhovorům o ukončení občanské války v Sýrii, které by měly začít v pondělí v Ženevě za účasti syrské opozice a zástupců vlády. Opoziční skupiny přitom dnes prohlásily, že "za jakékoli selhání politického procesu ponesou kvůli pokračujícím válečným odpovědnost režim prezidenta Bašára Asada a jeho ruský spojenec".
Biden nicméně sdělil, že s tureckým premiérem také diskutovali o tom, jak by USA a Turecko, spojenecké země v Severoatlantické alianci, mohly víc podpořit sunnitské povstalecké síly, které vedou boj za sesazení Asada.
Americký viceprezident při dnešním jednání rovněž podpořil Turecko v jeho postupu vůči ozbrojencům z PKK na jihovýchodě země. Spojené státy si podle něj jsou vědomy, že kurdští separatisté jsou pro Turky stejnou hrozbou jako IS. PKK je teroristická skupina, řekl Biden.
Davutoglu dal už dříve najevo, že Turecko, jehož armáda vede v posledních měsících proti PKK rozsáhlou ofenzívu na jihovýchodě svého území, nijak nerozlišuje mezi separatisty a radikálním Islámských státem. Proti němu bojuje vzdušnými prostředky koalice skoro tří desítek zemí v čele s USA.
Jedním z nejdůležitějších spojenců západní koalice v Sýrii jsou i kurdské milice YPG, ty ale Ankara považuje za spřízněné ze zakázanou PKK, již na seznamu teroristických organizací vede nejen Turecko, ale i Spojené státy a EU.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.