Bitka mezi ochránci zvířat a japonskými velrybáři
23.12.2009 12:05
Japonští velrybáři se u břehů Antarktidy střetli s ochránci zvířat. Při dva dny trvajících srážkách prý byla použita vodní děla, oslepující lasery a katapulty s kyselinou máselnou. Při incidentu nebyl nikdo zraněn.
Účastníci konfliktu se navzájem obviňují z nebezpečných manévrů, při nichž se jejich lodě mohly snadno srazit. Podle posádky japonské velrybářské lodě Sonan Maru č. 2 najížděla futuristicky vypadající loď Ady Gil ekologistické skupiny Sea Shepherd Conservation Society do těsné blízkosti jejich plavidla.
Již v úterý se ochranáři snažili oslnit velrybáře laserovými paprsky a zachytit kormidlo a lodní šrouby jejich lodi pomocí lana. Ti jim odpověděli vodními děly a údajně použili i dalekonosné akustické zařízení LRAD (Long Range Audio Device), nesmrtící zbraň vysílající velmi hlasitý zvuk.
Videa z akcí Sea Shepherd Conservation Society ZDE
Skupina Sea Shepherd Conservation Society si pravidelně bere na mušku japonské velrybářské lodě, které připlouvají k břehům Antarktidy v době, kdy je na jižní polokouli letní sezona.
Cílem kampaně je podle ochranářů způsobit lovcům velryb finanční ztráty a zachránit co možná nejvíc mořských savců. První letošní incident se odehrál 14. prosince, kdy na sebe Sonan Maru č. 2 a vlajková loď aktivistů Steve Irwin navzájem pálily z vodních děl.
Přesto, že je komerční lov velryb zakázán od roku 1986, mezinárodní úmluvy umožňují japonským společnostem lovit velryby v rámci vědeckého výzkumu. Podle ekologických aktivistů však ulovené velryby neslouží k výzkumu, ale jejich maso je v Japonsku běžně prodáváno.
Foto: Profimedia
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.