Boje v Libyi v minulých třech dnech nepřežilo 47 lidí. Oznámila to Světová zdravotnická organizace (WHO), podle níž bylo zároveň 181 lidí zraněno. Tažení na Tripolis ohlásil minulý týden polní maršál Chalífa Haftar. Jeho Libyjská národní armáda (LNA) se dostala do blízkosti metropole, z níž se začaly stahovat některé italské podniky. Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) kvůli bojům pozastavila své aktivity v Tripolisu.
IOM vyzvala své pracovníky, kteří v Tripolisu žijí, aby nevycházeli ze svých domovů. OSN se obává, že uprchlíci, kteří jsou nyní v Libyi, mohou být zneužiti jako lidské štíty nebo přinuceni bojovat. Podle WHO hrozí, že bude-li konflikt trvat déle, vyčerpají se zásoby libyjského zdravotnictví, které je už nyní přetíženo.
Šéf libyjsko-italské obchodní komory Gianfranco Damiano potvrdil, že část italských podniků zapojených v libyjském ropném sektoru a stavebnictví se z Tripolisu stahuje kvůli bojům. Provoz italských firem je zachován pouze v některých oblastech, jako je Benghází na východě země či Misuráta východně od Tripolisu.
Někdejší tuniský prezident Munsif Marzúkí řekl, že některé arabské státy daly Haftarovi k jeho tažení souhlas. Marzúkí vyjádřil obavy, že Tripolis bude zničen. V rozhovoru se stanicí Al-Džazíra prohlásil, že Libyjci musejí sami čelit "ose zla", kterou podle něj vede Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty a Egypt. "Pokud Haftar obsadí Tripolis, ohrozí to bezpečnost Tuniska a zvýší rizika nynějšího povstání v Alžírsku," sdělil Marzúkí.
Haftar dosud působil na východě Libye a podporoval tamní alternativní parlament a vládu. Svět ale uznává kabinet v Tripolisu. Pokusy o smíření obou a sjednocení libyjského vedení zatím nebyly úspěšné. Krize trvá od roku 2011, kdy byl svržen někdejší diktátor Muammar Kaddáfí.