Bojovníkům za lidská práva hrozí trest smrti. "Je to zrůdnost"

Zahraničí
22. 8. 2018 16:20
Korunní princ Saudské Arábie Mohammad Bin Salman Al Saud.
Korunní princ Saudské Arábie Mohammad Bin Salman Al Saud.

Veřejný žalobce v Saúdské Arábii požaduje trest smrti pro pět politických aktivistů, včetně jedné ženy, se kterými se koná soud na východě země. S odkazem na organizaci hájící lidská práva Human Rights Watch (HRW) o tom ve středu informovala agentura Reuters. Případy pětice obžalovaných posuzuje zvláštní tribunál určený pro teroristické činy; soud se koná za zavřenými dveřmi.

Mezi zadrženými je i Isrá Ghumghámová; podle saúdskoarabských exilových politických aktivistů je první ženou, které v Saúdské Arábii hrozí trest smrti v souvislosti s její snahou hájit lidská práva. Obviněna je z podněcování protestů a poskytování morální podpory výtržníkům.

"Jakékoliv popravy jsou příšerné, ale požadovat trest smrti pro aktivisty, jako je Ghumghámová, která ani není obviněna z násilného činu, je zrůdné," uvedla ve středu šéfka HRW pro Blízký východ Sarah Leah Whitsonová.

Saúdskoarabská organizace na ochranu lidských práv ALQST, jež sídlí v Londýně, o rozhodnutí týkajícího se Ghumghámové informovala začátkem týdne.

Saúdskoarabská vládní kancelář pro styk s veřejností na žádost o komentář zatím nereagovala. Podle nejmenovaných aktivistů citovaných Reuters soud pokračuje a zprávy, které se objevily na sociálních sítích o tom, že pětice byla popravena, jsou falešné.

Inovativní reformy vs. potlačování disentu

Saúdská Arábie je absolutní monarchie, kde jsou veřejné protesty a politické strany zakázány. V uplynulých letech země zavedla řadu ekonomických a společenských reforem, často přičítaných mladému korunnímu princi Muhammadu bin Salmánovi.

Zároveň ale království nadále potlačuje disent. V uplynulém roce tam byly zadrženy desítky duchovních, intelektuálů a aktivistů včetně žen, které vedly kampaň za právo žen řídit automobil. Nábožensky konzervativní Saúdská Arábie vydává řidičské průkazy ženám teprve od letošního roku a byla jedinou zemí na světě, kde měly ženy dosud řízení automobilu zakázáno.

Popravy se konaly již v minulosti

Ghumghámová je prominentní šíitská aktivistka, která informovala o hromadných protestech ve Východní provincii v roce 2011. Policie ji zatkla v jejím domě i s jejím manželem v prosinci 2015.

Ve Východní provincii žije většina ze šíitské menšiny v Saúdské Arábii. Někteří si v minulosti stěžovali na to, že jejich náboženské slavnosti úřady zakazují a že čelí diskriminaci v zaměstnání a školství. Vláda obvinění odmítá.

Saúdská Arábie už v minulosti popravila šíitské aktivisty. Ochránci lidských práv to tehdy označili za politicky motivovaná rozhodnutí.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP , Alastair Grant

Další čtení

V ordinaci v Polsku ubodal pacient lékaře. Nebyl spokojený s léčbou

Zahraničí
29. 4. 2025
ilustrační foto

Chtějí jen brát. Tomu zrzkovi se nedá věřit, říkají k dohodě s Trumpem Ukrajinci

Zahraničí
29. 4. 2025
ilustrační foto

Blackout ve Španělsku je záhadou. Výroba elektřiny klekla za pět sekund

Zahraničí
29. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ