Britové nasadí proti Afgháncům i <span>kulturní jednotku</span>

Zahraničí
5. 4. 2010 09:30
Britští vojáci pijí čaj s místními kmenovými vůdci.
Britští vojáci pijí čaj s místními kmenovými vůdci.

Britští vojáci pijí čaj s místními kmenovými vůdci.Jednotka kulturních specialistů ministerstva obrany má pomoci vojákům pochopit situaci v Afghánistánu. Cílem je, aby vojáci dokázali k místním obyvatelům přistupovat citlivě a vyhnuli se tak konfliktům kvůli nedorozuměním mezi tolik odlišnými kulturami.

Vytvoření jednotky má pomoci efektivněji bojovat proti povstalcům. "Pomůže vojákům představit si fungování společnosti v Hílmandu a bude poskytovat spolehlivé rady velitelům o tom, čemu věří, v co doufají a čeho se bojí Afghánci," stojí v prohlášení ministerstva obrany.

Iniciativa je součástí protipovstalecké strategie amerického velitele v oblasti, generála Stanleyho McChrystala. Specialisté mají stavět na svých znalostech, zkušenostech a kontaktech v Afghánistánu. Mapují například vztahy jednotlivých kmenů, což armádě pomáhá lépe plánovat bojové akce.

ČTĚTE TAKÉ: Navýšení sil v Afghánistánu je klíčové, říká admirál

Ještě před oficiální zahájením činnost poskytla školení členům 4. mechanizované brigády, kteří během dubna budou velet britským silám v provincii Hílmand v rámci operace Moštarak. Tato ofenziva vyhnala z části provincie jednotky Talibanu, ale její úspěch bude v následující fázi záviset právě na vztahu armády s civilním obyvatelstvem.

Školení jednotky kulturních specialistů.Jednotka bude mít 42 členů, kteří do ní přestoupí z námořnictva, námořní pěchoty, letectva i pěchoty. Část budou tvořit i civilní odborníci. Šest specialistů z jednotky je v současné době již na misi v jihoafghánské provincii Hílmand. Členové jednotky umístění v Henlow severně od Londýna budou školit jednotlivé armádní a vládní odbory.

Afghánská vláda podobné programy jednoznačně podporuje. "Hlavní úkoly armády v 21. století vyžadují lepší porozumění kultury jednotlivých zemí. Armáda nemá dnes šířit válku, ale naopak budovat přátelství mezi národy a mír. Afghánistán je toho nejlepším příkladem. Poprvé v naší historii jsou u nás cizí jednotky ne proto, aby vedly válku, ale proto, aby vybudovaly mír," řekl armádním generálům afghánský velvyslanec v Británii Homajún Tandar.

Plukovník Steven Windmill z implementačního týmu ministerstva obrany upozorňuje, že cíle jednotky budou především praktické. "Vychází to z velmi akutních operačních potřeb. Velitelé na všech úrovních upozorňují, že kulturní porozumění je stále nedostatečné," upozornil.

Dosud většina Britů odjíždějících bojovat do Afghánistánu absolvovala pouze půldenní školení o této zemi. Nyní by měli všichni vojáci, především ti, kteří budou jednat s místními obyvateli, projít alespoň týdenním kurzem.

Britská jednotka není první svého druhu. Týmy sociálních vědců - antropologů, politologů či sociologů - už několik let působí v Iráku a Afghánistánu s americkou pěchotou. Členové z takzvaného Human Terrain System pomáhají vojákům lépe porozumět místním kulturám, tradicím a potřebám, což je nedílnou součástí protipovstalecké taktiky (counterinsurgency).

Británie má v Afghánistánu druhý největší kontingent. Celkem jde o téměř deset tisíc vojáků. Veřejnost stále ostřeji kritizuje ztráty, které během posledního roku prudce vzrostly.

Ilustrační foto.

Foto: Britské ministerstvo obrany

Autor: - kpa -

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ